Gdy mówimy o Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, to na Śląsku dla każdego chyba jest jasne, że chodzi o Maryję czczoną od wieków w Piekarach – Matę Boską Piekarską. To tam pielgrzymują mężczyźni i kobiety i to bez wątpienia jest jedno z najważniejszych miejsc na duchowej mapie naszego regionu. Dziś zapraszając państwa do kolejnego katowickiego kościoła stacyjnego w pewnym sensie zbliżymy się do Piekar i to nie tylko dlatego, że parafia Matki Boskiej Piekarskiej na katowickim Osiedlu Tysiąclecia, gdzie dziś się spotykamy, jest zdaje się najbliższą katowicką świątynią na pielgrzymim szlaku do Piekar. Stąd droga na piekarskie wzgórze jest już niedaleka. Zbliżymy się do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w inny sposób. Chcę dzisiejsze zaproszenie wykorzystać do przypomnienia co o śląskiej Patronce i o jej szczególnym wyzwaniu Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej mówił papież Jan Paweł II pielgrzymując do Katowic w 1983. A mówił rzeczy bardzo aktualne również dziś, poruszał sprawy, które wciąż powoduję dyskusje i budzą duże emocje. Nauczał o o znaczeniu ludzkiej pracy. Jeśli więc kogoś z państwa zastajemy z głową pełną myśli związanych z zatrudnieniem, z zarobkami, z sensem podejmowanych wysiłków, z wątpliwościami dotyczącymi wartości tego, co się robi, z pytaniami o docenienie i wpływ pracy na naszych najbliższych... Jeśli tak, to proszę posłuchać kilku cytatów z papieskiej homilii.
„Ażeby sięgnąć do samego korzenia pracy ludzkiej — czy to będzie praca w przemyśle czy na roli, czy to będzie trud górnika, hutnika, czy też pracownika umysłowego, czy domowe krzątanie się matki, czy trud służby zdrowia przy chorych — aby sięgnąć do samego korzenia jakiejkolwiek ludzkiej pracy, trzeba odnieść się do Boga: Szczęść Boże!
Praca ludzka stoi bowiem w pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Jeśli jednakże tego ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść.
Wzywając Maryję jako Matkę sprawiedliwości i miłości społecznej — wy, drodzy bracia i siostry, jako ludzie pracy Śląska i całej Polski — pragniecie wyrazić, jak bardzo leży wam na sercu ów właśnie ład moralny, który winien rządzić dziedziną ludzkiej pracy.
Praca jest powinnością człowieka: zarówno wobec Boga, jak też wobec ludzi, zarówno wobec własnej rodziny, jak też wobec narodu-społeczeństwa, do którego należy.
Na tym tle właściwej wymowy nabierają te prawa, które związane są z wykonywaną przez człowieka pracą. Nie wchodzę w szczegóły, wymieniam tylko najważniejsze. Jest to przede wszystkim prawo do sprawiedliwej zapłaty — sprawiedliwej, czyli takiej, która starczy również na utrzymanie rodziny. Jest to z kolei prawo do zabezpieczenia w razie wypadków związanych z pracą. Jest to również prawo do wypoczynku. (Przypominam, ile razy w Piekarach poruszaliśmy sprawę wolnej od pracy niedzieli).”
Fragmentami papieskiej homilii z 1983 roku zachęcamy dziś państwa do refleksji na temat pracy i do odwiedzenia kolejnego stacyjnego kościoła – parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Piekarskiej. Msza Święta o godzinie 18.00. a przed nią i po niej okazja do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu.
"Błogosławieni miłosierni” – pod takim hasłem wierni archidiecezji katowickiej i słuchacze Radia eM przeżyją tegoroczny Wielki Post. Od poniedziałku do soboty o godz. 12.50 na naszej antenie wyemitujemy audycję o kościele stacyjnym, w którym wieczorem sprawowana będzie Msza pod przewodnictwem biskupa. Homilii z każdego dnia wielkopostnej wędrówki będzie można odsłuchać na kanale YouTube Radia eM.
Tradycja nawiedzana kościołów stacyjnych sięga IV wieku w Rzymie. Ważną rolą w jej odnowieniu i reorganizacji praktyk odegrał papież św. Grzegorz Wielki. W ostatnich latach, na krótko przed zwołaniem Soboru Watykańskiego II, została przywrócona przez Jana XXIII.