Kolejny kościół stacyjny, do którego odwiedzenia zapraszamy państwa dzisiaj w Uroczystość Świętego Józefa, nosi właśnie wezwanie tego wyjątkowego orędownika. Zapraszamy dziś do Józefowca, historycznej dzielnicy Katowic, gdzie od XIX wieku czczony jest święty Józef Robotnik. Wiele można by opowiadać o historii parafii, o zaangażowaniu świeckich w budowę pięknej świątyni i o wyjątkowych duszpasterzach, którzy pracowali w Józefie. Ja jednak chciałabym dziś skupić się nie na historii a na teraźniejszości i sprawdzić na czym dzisiaj polega budowanie kościoła. I przyznam, że inspirujące jest to jak wiele możliwości zaangażowania się w życie parafii znajdujemy w Józefowcu.
Jedni z nas wolą aktywność i działanie na rzecz potrzebujących, inni chcą rozwijać się intelektualnie, dla jednych ważniejsze jest życie liturgiczne, inni odnajdują się w modlitwie uwielbienia, są tacy, którzy chętnie pielgrzymują, śpiewają w chórze, dbają o sprzątanie kościoła, prowadzą zajęcia dla dzieci, studiują Słowo Boże, ewangelizują, wreszcie dzielą się swoimi talentami takimi jak znajomość języków obcych, czy prowadzenie zajęć aerobiku. Wszystkie te aktywności, które naprędce wymieniam znalazłam w parafialnych ogłoszeniach Kościoła pod wezwaniem Św. Józefa Robotnika. W kościele jest miejsce dla każdego. Czy to słowa na wyrost? Nie sądzę. Oczywiście nie tylko od ilości duszpasterskich propozycji i mnogości grup parafialnych zależy nasze życie duchowe. Jednak inspiracja jaka płynie z parafii Św. Józefa Robotnika jest ważna.
Zapraszając dziś Państwa do tej świątyni, zachęcając do tego by w święto jej patrona znaleźć czas na zatrzymanie i refleksję ufam, że będzie to też okazja do zadawania pytań o nasze miejsce w kościele.
Msza św. o godzinie 18.00 a przed nią i po niej okazja do spowiedzi świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu.
"Błogosławieni miłosierni” – pod takim hasłem wierni archidiecezji katowickiej i słuchacze Radia eM przeżyją tegoroczny Wielki Post. Od poniedziałku do soboty o godz. 12.50 na naszej antenie wyemitujemy audycję o kościele stacyjnym, w którym wieczorem sprawowana będzie Msza pod przewodnictwem biskupa. Homilii z każdego dnia wielkopostnej wędrówki będzie można odsłuchać na kanale YouTube Radia eM.
Tradycja nawiedzana kościołów stacyjnych sięga IV wieku w Rzymie. Ważną rolą w jej odnowieniu i reorganizacji praktyk odegrał papież św. Grzegorz Wielki. W ostatnich latach, na krótko przed zwołaniem Soboru Watykańskiego II, została przywrócona przez Jana XXIII.