Rodzina potrzebuje wsparcia, małżonkowie potrzebują duszpasterzy, którzy będą nie blisko rodzin, ale z rodzinami. Chodzi o czas, który mogą im poświęcać we wspólnotach małżeństw. Takie wspólnoty są bardzo potrzebne, by w codziennej gonitwie, w zapracowaniu, pośród rozlicznych problemów nie zapomnieć o współmałżonku, o tym, że przede wszystkim dla niego powinniśmy być wsparciem, jemu okazywać miłość, szacunek, podziw i z nim iść drogą do świętości. Ale tak łatwo nam dziś o tym wszystkim zapomnieć, w świecie, który promuje wolne związki, brak zobowiązań, rodziny patchworkowe. W takim świecie łatwo się zagubić, odpuścić sobie walkę o własne małżeństwo, czasem opuścić rodzinę. Mówimy: „Już nie daję rady, nie potrafię rozmawiać ze swoją drugą połową, miłość się skończyła, zostało rozczarowanie”. Ludzie się rozstają. Ale być może do takiej sytuacji nie doszłoby, gdyby mieli wsparcie, gdyby spotykając się we wspólnocie, zobaczyli, że inni też żyją podobnymi problemami i znajdują narzędzia, by się z nimi zmierzyć, by wytrwać w rodzinie. Tym wspólnotom potrzebni są duszpasterze, którzy kiedy trzeba pomodlą się za małżonków, znajdą czas na rozmowę, a czasem na wspólnotowy wyjazd.
Dlatego cieszą inicjatywy takie, jak ta, którą można znaleźć na stornie internetowej kolejnego kościoła stacyjnego, jakim jest Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach – Piotrowicach. Tam duszpasterze pytają małżeństwa i rodziny: Co możemy dla Was zrobić? Jak możemy wam pomóc? Jakimi środkami możemy do Was docierać z Jezusem i Jego Ewangelią? Czego brakuje w naszej parafii dla Was? Przypominają też, że „zadaniem duszpasterzy jest nieustanne umacnianie przymierza między Kościołem a rodziną. Papież Franciszek przypomina o tym podczas Spotkania z biskupami przybyłymi do Filadelfii na VIII Światowe Spotkanie Rodzin: „nasza posługa musi umacniać przymierze między Kościołem a rodziną. Podkreślam to: umacniać przymierze między Kościołem a rodziną. W przeciwnym razie słabnie, a rodzina ludzka będzie z naszej winy coraz bardziej oddalać się nieuchronnie od ewangelicznej radosnej nowiny o Bogu". Dlatego księża w tej parafii w odpowiedzi na apel papieża Franciszka proszą parafian o wypełnienie krótkiej ankiety na temat duszpasterstwa rodzin i małżeństw. Na temat potrzeby stworzenia wspólnoty małżeństw, adresowania kazań specjalnie do małżonków, czy też wyjazdów rekolekcyjnych małżonków. A wszystko to po to, by walczyć o rodzinę, by ją wspierać, by z nią być i jej błogosławić.
Dlatego, dziś w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach – Piotrowicach wspomnijmy na rodziny, może wokół nas są takie, które się rozpadają, może są ludzie, żyjący w związkach niesakramentalnych, może są opuszczeni małżonkowie, którzy nie potrafią odnaleźć się w sytuacji zdrady i odejścia do innej osoby, może za nich wszystkich warto się dziś pomodlić. Ale również za swoje własne rodziny, by Jezus każdego dnia nam błogosławił, byśmy znajdywali siły na rozniecanie płomienia miłości w swoich małżeństwach, by opiekował się nami i naszymi dziećmi.
"Błogosławieni miłosierni” – pod takim hasłem wierni archidiecezji katowickiej i słuchacze Radia eM przeżyją tegoroczny Wielki Post. Od poniedziałku do soboty o godz. 12.50 na naszej antenie wyemitujemy audycję o kościele stacyjnym, w którym wieczorem sprawowana będzie Msza pod przewodnictwem biskupa. Homilii z każdego dnia wielkopostnej wędrówki będzie można odsłuchać na kanale YouTube Radia eM.
Tradycja nawiedzana kościołów stacyjnych sięga IV wieku w Rzymie. Ważną rolą w jej odnowieniu i reorganizacji praktyk odegrał papież św. Grzegorz Wielki. W ostatnich latach, na krótko przed zwołaniem Soboru Watykańskiego II, została przywrócona przez Jana XXIII.