Dzisiejsze zaproszenie do kolejnego kościoła stacyjnego, a jest to świątynia w Katowicach Zadolu pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, to również zachęta do tego, by pomyśleć o tym jaka modlitwa, jaki rodzaj pobożności jest nam najbliższy?
Jasny, nowoczesny kościół, dzięki barwnym witrażom w słoneczny dzień staje się miejscem o wyjątkowym nastroju. Czy sprzyja on modlitwie? Czy klimat świątyni jest ważny? Czy architektura, sztuka sakralna wpływają na przeżycia duchowe? Warto te pytania zadać sobie również w kontekście różańca. Dla jednych to modlitwa kontemplacyjna dla której potrzebują wyciszenia i zatrzymania. Inni lubią odmawiać ją w biegu, wplatając w powtarzane słowa myśli i sprawy, którymi żyją. Wiele osób z modlitwą różańcową łączy ważne, życiowe wydarzenia, przełomowe i cudowne.
Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego różaniec, co w tej modlitwie wyjątkowego, niezwykłego - przywołajmy dziś słowa papieża Franciszka
W swoich homiliach i przemówieniach niejednokrotnie dzielił się swoim doświadczeniem duchowym i udzielał wskazówek.
Modląc się na różańcu, proś o pokój dla świata.
Odmawiając tę modlitwę we wspólnotach i w rodzinach, zawierzajcie Maryi wasze
troski i potrzeby świata, zwłaszcza sprawę pokoju.
[Słowa papieża podczas audiencji ogólnej 28 września 2022 roku]
Różaniec wspiera w walce ze złym duchem. Mówił tak: "Modlitwa wraz z Maryją, zwłaszcza różaniec, ma także ten wymiar »zmagania«, to znaczy walki, modlitwy, która wspiera nas w walce ze złym i jego wspólnikami."
Różaniec warto odmawiać codziennie.
W 2019 roku podczas audiencji ogólnej przypominał słowa Maryi z
Gietrzwałdu: Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec.
W centrum różańca musi być Jezus.
Tak o różańcu mówił Papież Franciszek w wideo przesłaniu skierowanym do
pielgrzymów w sanktuarium maryjnym Ta’Pinu na Malcie w czerwcu 2017 roku:
"W centrum jest zawsze Jezus, który się uniża, aby kroczyć z ludźmi, tak, abyśmy
mogli razem z Nim wstępować do nieba".
Różaniec jest też modlitwą ludzi prostych i świętych.
Taką myśl dotyczącą modlitwy różańcowej papież Franciszek zawarł w przedmowie
do włoskiej edycji książki autorstwa pracującego w jego sekretariacie osobistym ks.
Yoannisa Lahzi Gaida.
Tyle myśli papieża Franciszka – a my zapraszamy do Kościoła Matki Bożej Różańcowej zapraszamy dziś na godzinę 18.00 na Mszę Świętą, a przed nia i po niej okazja do spowiedzi.
"Błogosławieni miłosierni” – pod takim hasłem wierni archidiecezji katowickiej i słuchacze Radia eM przeżyją tegoroczny Wielki Post. Od poniedziałku do soboty o godz. 12.50 na naszej antenie wyemitujemy audycję o kościele stacyjnym, w którym wieczorem sprawowana będzie Msza pod przewodnictwem biskupa. Homilii z każdego dnia wielkopostnej wędrówki będzie można odsłuchać na kanale YouTube Radia eM.
Tradycja nawiedzana kościołów stacyjnych sięga IV wieku w Rzymie. Ważną rolą w jej odnowieniu i reorganizacji praktyk odegrał papież św. Grzegorz Wielki. W ostatnich latach, na krótko przed zwołaniem Soboru Watykańskiego II, została przywrócona przez Jana XXIII.