– Ofiar zatrucia tlenkiem węgla jest mniej, ale czad wciąż zabija – powiedziała w Radiu eM mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Zaznaczyła, że o ile w sezonie grzewczym 2018/19 było w woj. śląskim 14 ofiar śmiertelnych, a przed rokiem trzy, to w bieżącym sezonie jest 1 ofiara, ale sezon dopiero się zaczął.
Jak przypomniała Aneta Gołębiowska, to od użytkowników mieszkań zależy ich własne bezpieczeństwo, ponieważ najważniejsze i najczęstsze zaniedbania, które prowadzą do zatruć lub pożarów to: niesprawne instalacje grzewcze, nieczyszczone kominy, brak skutecznej wentylacji pomieszczeń. Wiele osób zaniedbuje ich systematyczne kontrolowanie. Zdarza się też ignorowanie sygnałów alarmowych z czujników wykrywających tlenek węgla.
– Straż pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” W jej ramach strażacy uczą także prawidłowych zachowań dzieci w szkołach.
Tlenek węgla powstaje nie tylko w kotłach węglowych, ale też w kuchniach, gdzie są palniki gazowe czy w łazienkach, gdzie działają przepływowe ogrzewacze wody. Jest bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku – przypomniała goszcząca w Radiu eM rzecznik komendanta wojewódzkiego straży.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.