107,6 FM

Tomasz Bojkowski (Sanepid): Błonica ma bardzo duży potencjał zakaźny

- Błonica ma bardzo duży potencjał zakaźny – mówił w Radiu eM Tomasz Bojkowski, kierownik Działu Epidemiologii śląskiego Sanepidu.

Tomasz Bojkowski (Sanepid): Błonica ma bardzo duży potencjał zakaźny
Radio eM

W ostatnim czasie po wielu latach przerwy do Polski powróciła błonica. Chorobę wykryto u 6-latka, który wrócił z wakacji w Afryce. Druga, dorosła osoba, która miała kontakt z dzieckiem trafiła do wrocławskiego szpitala z objawami błonicy, choć zakażenie nie zostało jeszcze potwierdzone. - To choroba, która od bardzo dawna nie była odnotowywana w Polsce. Niemniej jednak ten przypadek pokazuje, że nie ma chorób, które zostały w Polsce wyeliminowane – mówił w Radiu eM Tomasz Bojkowski, kierownik Działu Epidemiologii śląskiego Sanepidu. Nasz poranny gość dodał, że choroba ma bardzo duży potencjał zakaźny. - Bakteria przenosi się drogą kropelkową, a to świadczy o tym, że możliwość zakażenia jest bardzo duża. Błonica do połowy XX wieku stanowiła duże zagrożenie, powodowała około 50-procentową śmiertelność małych dzieci, bo nie było szczepień ochronnych. To nie jest straszenie, a pokazanie, że mamy sytuację, która może się rozwinąć – dodał Tomasz Bojkowski. Podkreślił, że w krajach afrykańskich, gdzie nie stosuje się szczepień choroby zakaźne nadal powodują epidemie.

Pytany o rosnący brak zaufania wobec szczepień Tomasz Bojkowski zwrócił uwagę na negatywną rolę mediów społecznościowych. - Jesteśmy bombardowani jako społeczeństwo niezweryfikowanymi, nierzetelnymi, nieprawdziwymi informacjami. Chcąc na szybko zdobyć jakąś informację szukamy wiedzy w internecie, gdzie jest bardzo dużo informacji nieprawdziwych – mówił przedstawiciel Sanepidu.

Gość Radia eM odniósł się też do tematu powikłań poszczepiennych podnoszonego przez środowiska antyszczepionkowe. - Są niepożądane odczyny poszczepienne, powikłania po antybiotykach i innych substancjach leczniczych. Proszę zwrócić uwagę na powikłania po chorobie zakaźne i konsekwencje przebycia choroby zakaźnej. Mówimy o ciężkim przypadku błonicy u dziecka, które było hospitalizowane. Są też inne przypadki powodujące powikłania neurologiczne, sercowo-naczyniowe czy zgony. Mówiąc o działaniach niepożądanych szczepień, zwróćmy uwagę, co się dzieje w przypadku zachorowania na chorobę zakaźną – mówił Tomasz Bojkowski.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..