-Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowe wytyczne jakości powietrza. Jest to bardzo ważny zestaw zaleceń, określający wybrane zanieczyszczenia powietrza, jakich nie powinniśmy przekraczać, żeby chronić życie ludzkie - wyjaśnia dr Dorota Jarosińska, menedżer WHO ds. badań środowiska pracy i życia.
To zalecenia wynikające z bardzo solidnej analizy z ponad 500 prac naukowych. Absolutnie trzeba interweniować szybko - podkreśla dr Jarosińska.
Wytyczne oenzetowskiej organizacji, kierowane przede wszystkim do rządów, polityków, organizacji pozarządowych i naukowców, wskazują na konieczność redukcji stężenia w powietrzu sześciu szczególnie groźnych substancji zanieczyszczających: tlenku węgla, ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki oraz dwóch rodzajów cząstek stałych (pyłów zawieszonych) znanych jako PM 2,5 i PM 10.
Na pytanie o ograniczoną odpowiedzialność za emisję CO2 dr Jarosińska odpowiada, że nie ma usprawiedliwienia dla postawy mówiącej, że moje zachowania nie mają wpływu na środowisko. Każdy ma swoją rolę do odegrania!
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.