„Non posso, non debbo, non voglio” – „Nie mogę, nie muszę, nie chcę”. To słowa, które są chyba najsłynniejszym cytatem, przypisywanym dzisiejszemu patronowi.
Kim był dzisiejszy patron za swojego życia? Hiszpańskim szlachcicem z XVI wieku, który wstąpił do franciszkanów odrzucając dostatnie życie? Tak, z całą pewnością, ale to nie wszystko.
Kim jestem? Najpierw poganinem, ale wyedukowanym. Lubię i znam się na literaturze, ale z samej tylko znajomości książek trudno jest się utrzymać, dlatego mam w ręku również konkretny fach. Jestem lekarzem. Próbuję po śladach, czasem ledwie dostrzegalnych, wytropić przeciwnika, którym jest choroba
W jaki sposób opisać ludzkie życie? Jak w jednym obrazie zawrzeć to, że skądś bierze ono początek, że ku czemuś zmierza i jeszcze, że na każdym etapie wymaga wysiłku?
Co to znaczy, że ktoś jest człowiekiem wielkiego formatu? Co na ten wielki format się będzie składać? Czy dobre urodzenie? Z całą pewnością dobre urodzenie może pomóc rozszerzyć horyzonty.
Dzisiejsza patronka jest tak wielką postacią, że w kalendarzu liturgicznym nie znalazło się już pod datą 15 października więcej miejsca na wspomnienie innych świętych czy błogosławionych.
Często jako rodzice mówimy dzieciom : ucz się ucz, nauka to potęgi klucz. I wiemy, co mówimy, bo przecież informacja stała się dzisiaj najcenniejszą walutą. Kto ma wiedzę, ten ma władzę. Ale… no właśnie. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jaki użytek z tej całej zdobytej w pocie czoła wiedzy, zrobią nasze dzieci?
Każdy z nas wolałby raczej być 'poradnym', czyli – zgodnie ze staropolskim znaczeniem tego słowa – rozumnym, zaradnym. A tymczasem on, to jest dzisiejszy patron, był tego kompletnym zaprzeczeniem.
Nomen omen - mawiali starożytni. Imię stanowi znak. Taki na przykład Angelo – po polsku Anioł. Co myślała mama, gdy nadawała je swojemu czwartemu dziecku? Liczyła na pomoc w przyszłości? Aniołku, posprzątaj po sobie, dobrze?
Trzeba mocno uważać z pomaganiem innym. Dlaczego? Bo można zostać oszukanym? Ano można. Bo ludzie będą mieli nas za wariatów? Zdarza się. Bo nie będziemy mieli wtedy czasu dla siebie? Oj tak. Ale największym niebezpieczeństwem, które wiąże się z pomaganiem innym jest to, że może nam się to spodobać.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07