Zastanawiali się kiedyś państwo nad tym, o czym myśli taki święty? O Bogu? Z całą pewnością. I o Bożych sprawach i o większej chwale Bożej.
Co to są antypody? Według jednego z największych pisarzy starożytnej Grecji – Plutarcha – jest to taki punkt na powierzchni, który znajduje się dokładnie „naprzeciw naszej stopy”, czyli po drugiej stronie kuli ziemskiej.
Czy Casanuova może być świętym? Jasne, że Casanuova może być świętym. Musi tylko kierować się w życiu jednym pragnieniem. Czego dowodem jest dzisiejszy patron. Był Włochem z urodzenia.
Zacznę dzisiaj od słów, które są w pewnym sensie laudacją. Pochwalną mową na cześć jednego z dzisiejszych patronów : "Mój kochany, wspominam wszystkie szczęśliwe chwile, którymi się rozkoszowałeś do końca życia. Żadna z tych chwil nie przeszła niezauważona przez ciebie. Za każdą z nich składałeś dziękczynienie Panu Bogu.
Z dzisiejszym patronem niczym archeolodzy schodzimy do najgłębszych pokładów historii Kościoła. Słowa 'pokład' i 'najgłębszy' nabierają zresztą w jego życiu podwójnego znaczenia.
Dzisiaj mamy w liturgicznym kalendarzu sytuację paradoksalną. Z jednej strony wspominana jest św. Cecylia - jedna z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego, o której nie wiemy nawet, kiedy żyła i kiedy poniosła śmierć męczeńską
Oj mylą nam się porządki. Używamy religijnej retoryki, żeby opisać rzeczywistość polityczną. Z drugiej strony do myślenia o wierze stosujemy często pojęcia z zakresu polityki.
Dzisiejszy patron, Józef, przyszedł na świat w bogobojnej szlacheckiej rodzinie w Wilnie. Uczył się wyśmienicie, skończył z wyróżnieniem szkoły i ruszył na studia. I tutaj zaczęły się kłopoty.
Osiemset lat temu na Wawelu w jednej z komnat rozległ się płacz noworodka. Na świat przyszedł pierworodny potomek krakowskiego księcia z dynastii Piastów - Leszka Białego i jego ruskiej żony, księżnej Grzymisławy z Rurykowiczów.
Był 18 listopada 1914 roku, początek I wojny światowej. Dzisiejsza patronka, jak co dzień od dziesięciu z górą lat zajmowała się obejściem.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07