Przeczytałem, że papież Franciszek, mając świadomość, iż kończy mu się czas, postanowił przyspieszyć. Tego rodzaju sformułowanie, zamieszczone na przełomie roku, daje do myślenia. Na przykład do zastanowienia nad tym, czym jest czas, skoro może się człowiekowi kończyć.
Kilka lat temu dostałam w prezencie dzwoneczek. Wyjątkowy, bo w kształcie małej kulki. Wykonano ją z jakiegoś metalu misternie zdobionego we wzory. A w środku nie wiem co brzęczy w nim delikatnie jak trzmiel w tulipanie
„Jeśli świat odwrócił się od ciebie, ty odwróć się od świata”. I cóż z tego, że brzmi to jak dewiza z pamiętnika zbuntowanej nastolatki? Owszem, moglibyśmy potraktować ją z przymrużeniem oka i pobłażliwie skwitować stwierdzeniem w stylu: „Z takich truizmów się wyrasta”. Sęk w tym, że rzeczywistości to nie samo tylko chwytliwie brzmiące hasło, ale styl radzenia sobie, w którym funkcjonuje mniej lub bardziej świadomie wielu dorosłych ludzi.
Do bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem wchodzi się przez małe drzwi.
Otacza nas krytyka, nawet bardzo wiele krytyki. Współczesny świat do tego stopnia epatuje rozmaitymi negatywnymi uwagami na wszystkie niemal tematy, że czasami trudno nam jeszcze zachować zdolność rozróżniania między krytyką a krytykanctwem, między słusznym wytknięciem błędu, a rozładowaniem negatywnych emocji i ukrytą formą agresji. Najtrudniej jednak jest nam wtedy, gdy tak rozumiana krytyka dotyczy bezpośrednio nas.
„Jest oszałamiająca. Zobacz, gdzie stoi najpiękniejsza choinka w Europie” - zachęcił mnie jeden z serwisów internetowych. Zobaczyłem.
Rozpocznę od pewnej niby dość banalnej uwagi i oczywistego przypomnienia. I nie będę ukrywał, że z pobrzmiewającą szczyptą ironii. Nie wiem czy Państwo w ogóle zauważyli, że jeszcze jest Adwent, a do Wigilii prawie tydzień. Czemu zdobywam się na tę złośliwość?
Świat to niewielka scena, na której zmieniają się tylko teatralne rekwizyty. Powtarzają się zaś typy ludzkie. I kontury sytuacji, te też się powtarzają. No właśnie… Czytam ja ci stary, bardzo stary felieton legendarnego felietonisty „Tygodnika Powszechnego” Stefana Kisielewskiego, czyli Kisiela zamieszczony w tomie „Lata pozłacane, lata szare” i…
Jej teledysk z nagraniem piosenki do filmu „Pretty women” ma 432 miliony odsłon. Tylko ten jeden, a ilu ludzi kupowało jej płyty, przychodziło na koncerty, słuchało w radio i telewizji?
Nadmiernie pobłażliwi rodzice często kojarzą nam się z wyluzowanymi, pełnymi fantazji ziomkami, którzy z igły nigdy nie robią wideł, a swoje dzieci traktują po partnersku. Czasami nawet skrycie zazdrościmy im tego dystansu do życia. Takie skojarzenie to jednak stereotyp, który często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07