- Dopóki nie powstanie film, który będzie przystępnie pokazywał te zjawiska i książki o ogromnym rezonansie, dopóty sądzę, że temat Tragedii Górnośląskiej pozostanie niszowym – mówił w Radiu eM dr Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
2025 rok będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń Sejm podjął uchwałę w sprawie ich upamiętnienia.
Dr. Sebastiana Rosenbauma z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pytaliśmy m. in. o to, jak i kto powinien dziś przekazywać wiedzę o powojennych represjach i zbrodniach na ludności śląskiej, którą uznawano za niemiecką. - Ta wiedza powinna być przekazywana przede wszystkim w regionie. My jako IPN prowadzimy badania i działania edukacyjne, ale tym, co w największym stopniu przyczynia się do upowszechniania wiedzy jest przede wszystkim popkultura. Dopóki nie powstanie film, który będzie przystępnie pokazywał te zjawiska i książki o ogromnym rezonansie, dopóty sądzę, że temat Tragedii Górnośląskiej pozostanie niszowym, o którym będą dyskutować politycy i historycy – mówił dr Sebastian Rosenbaum.
W najbliższych dniach katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej planuje wydarzenia poświęcone Tragedii Górnośląskiej. Pierwsze z nich „Tragedia Górnośląska - między historiografią a kulturą pamięci“ odbędzie się 16 stycznia o godz. 17 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach. W tym samym miejscu 23 stycznia o godz. 13 odbędzie się sesja naukowa „Rok 1945 na Górnym Śląsku. Część I Bilans »wyzwolenia«”.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.