- Borykamy się z problemem biedy, ubóstwa, niedożywienia, a wciąż wyrzucamy jedzenie. To niedopuszczalne i wymaga regulacji - mówił na antenie Radia eM Jan Szczęśniewski, prezes Zarządu Śląskiego Banku Żywności.
Od pięciu lat istnieje ustawa, która miała zapobiegać marnowaniu żywności. Okazuje się, że nadal co roku w Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności. O przerażających danych opowiada Jan Szczęśniewski, prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności.
„Musimy zwracać uwagę na terminy ważności tego, co kupujemy. Niestety, ale idąc do sklepu, na półce znajdziemy produkty z dzisiejszą datą. Przecież tego nie da się wykorzystać w terminie, a potem wyrzucamy" – tłumaczył Szczęśniewski.
Niestety, za ponad 60 proc. odpowiadają konsumenci, czyli my. Ale to sklepy mają zapłacić większe kary za marnowanie jedzenia. Nowe przepisy przewidują m.in. podwyższenie opłaty za marnowanie żywności dla sprzedawców żywności z 10 do 50 groszy za kg.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.