107,6 FM

Uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin: Chcemy służyć Polonii

Chcemy poszerzać swoją wiedzę i wymieniać zdobyte doświadczenia, by wobec postępującej laicyzacji umiejętnie służyć polonijnym rodzinom – podkreślają rodziny reprezentujące Polonię, które wezmą udział w rozpoczynającym się dziś X Światowym Spotkaniu Rodzin. Czterdziestoosobowa grupa ze Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Niemiec, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będzie w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie do niedzieli, 26 czerwca 2022 r.

Krzysztof Luz, który wraz z żoną w Anglii i Walii prowadzi weekendy formacyjne dla małżeństw podkreśla, iż rzymskie spotkanie rodzin będzie wydarzeniem bardzo istotnym nie tylko dla niego, ale w wymiarze powszechnym.  „Najbardziej interesuje mnie to, co powiedzą liderzy ruchów pracujących z małżeństwami oraz blok wystąpień i dyskusja na temat powołań kapłańskich i małżeńskich – ich uzupełnianie się i współpraca w dziele ewangelizacji“ – zaznacza.

Do wzięcia udziału w spotkaniu w Rzymie zaproszeni zostali również specjaliści i eksperci, którzy otaczają opieką rodziny na co dzień. „W warunkach laicyzacji i upadku obyczajów, które dotknęły między innymi Irlandię, ważne jest zapoznać się z szerszym zakresem możliwości pomocy rodzinom. Spotkanie w Rzymie będzie dla nas możliwością poszerzenia wiedzy i wzajemnej wymiany zdobytych doświadczeń“ – stwierdza w rozmowie z Family News Service polonijny doradca rodzinny z Irlandii Dorota Kulesza.

Polonijni uczestnicy spotkania wspólnie zauważają wielką rolę pielęgnowania polskości w budowaniu więzów rodzinnych. „Do tego przyczynia się więź z parafią. Staramy się zachować język, wiarę, tradycję i kulturę prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach weekendowych” – podkreśla Grażyna Koszałka, przewodnicząca komisji rodziny przy Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL prof. Jacek Gołębiowski podkreślił niezwykle ważną młodej emigracji identyfikującej się z wiarą i Kościołem w życiu religijnym całej Polonii. „Pozostanie przy wierze jest świadomym ich wyborem i te osoby bardzo angażują się w życie Kościoła. Ci ludzie są pozytywnym wzorem dorabiania się i zachowania wiary i tradycji, są też świadectwem i znakiem w nowym, obcym środowisku, i przyczyniają się do ożywienia religijnego w nowej ojczyźnie” – stwierdził prof. Gołębiowski.

X Spotkanie Rodzin w Rzymie będzie przebiegać pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Uczestnicy z całego świata będą słuchać wystąpień, brać udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, poświęconych tematom związanym z powołaniem małżeńskim i życiem rodzinnym. Poruszone zostaną również problemy trudne związane z przemocą lub uzależnieniami.

Obradom będzie towarzyszyć festiwal rodzin. Część wydarzeń zaplanowano w rzymskich parafiach. W piątek, 24 czerwca, o godz. 19.30 w kościele Santa Maria in Portico In Campitelli odbędzie się „Wieczór Wdzięczności z myślą Jana Pawła II” – polonijne czuwanie modlitewne. Wystąpi Chór z Polski, Chór Polonii Rzymskiej oraz zespół Moja Rodzina. Wydarzenie organizuje Fundacja Tak dla Rodziny oraz Duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem papieża Franciszka, odprawioną 25 czerwca. Następnego dnia, w niedzielę, uczestnikom Spotkania, zgromadzonym na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra, Ojciec Święty przekaże swoje przesłanie.

Poprzednie Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się w Dublinie w 2018 r. Zlot rodzin z całego świata, wymianę doświadczeń i wspólną modlitwę, zainicjował papież Jan Paweł II, a pierwsze spotkanie odbyło się w Rzymie w 1994 roku.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy