- Dialog międzyreligijny mnie osobiście pomógł zrozumieć co to znaczy być chrześcijaninem, jak rozumieć swoją wiarę, bo kiedy spotykamy innowierców, wtedy musimy się określić. I mnie na przykład dialog międzyreligijny bardzo pomaga nawet w podtrzymaniu własnej tożsamości - mówiła w Radiu eM prof. Agata Skowron-Nalborczyk z z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
- Musiałam też jakąś swoją wiedzę na temat własnej religii poprawić, żeby móc odpowiadać na pytania muzułmanów dotyczące mojej religii. Bardzo wiele osób zaangażowanych w dialog też tak mówi, że właśnie ten dialog pomaga zrozumieć i pomaga zachować własną tożsamość - przekonywała w Rozmowie Poranka arabistka i iranistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przypomnijmy, że 26 stycznia 2025 roku obchodzony będzie jubileuszowy XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem, po raz pierwszy, centralne obchody Dnia Islamu odbędą się w Katowicach. Tegorocznym hasłem dnia jest zdanie "Ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju". Dzień Islamu jest pomysłem, który narodził się w Polsce, z początkową nazwą "Dzień Modlitw poświęcony islamowi". W trakcie niedzielnych centralnych obchodów na uczestników czekają wspólne prelekcje, czytanie Ksiąg Świętych, modlitwy i znak pokoju oraz część artystyczna.
Pracująca w Zakładzie Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym prof. Agata Skowron-Nalborczyk jest współautorką wydanego w 2005 roku leksykonu dla dziennikarzy pt. "Nie bój się islamu". Dopytywana, czy wskutek publikacji i kolejnych rokrocznych Dni Islamu, strach przed islamem znika, odparła, że kwestia jest skomplikowana. Z pewnością zmniejszyła się liczba "niemądrych tekstów na temat islamu w mediach mainstreamowych". Wciąż jednak "w niektórych środowiskach występuje wrogość". Dlatego Dzień Islamu ma tę wrogość przełamywać, aby "ludzie po prostu się spotkali (...), żeby się spotkać, zobaczyć jak wyglądają muzułmanie, jak się modlą, że to są ludzie tacy jak my i mają te same problemy".
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.