107,6 FM

Koniec z samochodami spalinowymi? Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski przyjął w środę 472 głosami za, przy 124 przeciw i 22 wstrzymujących się stanowisko w sprawie przepisów dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i stworzenia nowych naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla, a także zmianie ich użytkowania w leśnictwie.

Europosłowie popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby cel UE na 2030 rok w zakresie pochłaniania netto gazów cieplarnianych w tym sektorze wynosił co najmniej 310 mln ton ekwiwalentu CO2.

Takie zwiększenie celu podniosłoby w rzeczywistości unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2030 roku do 57 proc., ponieważ wkład pochłaniania netto w realizację celu 55 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok został ograniczony do 225 mln ton ekwiwalentu CO2 w unijnym prawie klimatycznym, zgodnie z propozycją PE. Byłoby to również korzystne dla poprawy różnorodności biologicznej i ponownego zalesiania.

Przeczytaj też: Głosowanie w PE na niekorzyść pakietu Fit for 55

Europosłowie proponują również ustanowienie mechanizmu dotyczącego zakłóceń naturalnych w latach 2026-2030 dostępnego dla państw członkowskich, które nie osiągnęły swoich rocznych celów z powodu tzw. zakłóceń naturalnych, np. pożarów lasów.

Potwierdzają również swoje stanowisko, że naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla są delikatne i zmienne i dlatego, wbrew propozycji KE, nie powinny być łączone z emisjami z sektora rolniczego.

Po głosowaniu sprawozdawca Ville Niinisto (Zieloni) powiedział:

Rola naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla w polityce klimatycznej UE jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w dążeniu do neutralności klimatycznej. Sposób użytkowania gruntów musi być inteligentny z punktu widzenia klimatu, a dotyczy to rolnictwa, rekultywacji terenów zdegradowanych i gospodarki leśnej. Stanowisko przyjęte dziś przez Parlament ulepsza wniosek Komisji w sprawie LULUCF wspierając lepsze zagospodarowanie terenów dla natury i bioróżnorodności.

PE jest teraz gotowy na rozpoczęcie negocjacji z państwami członkowskimi UE. Nowe przepisy są częścią pakietu Fit for 55, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych netto przez UE o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu do poziomu z 1990 roku zgodnie z unijnym prawem klimatycznym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy