– Nie spodziewam się rewolucji w polityce Niemiec wobec Polski – powiedział w Radiu eM dr Melchior Szczepanik, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W RFN władzę obejmuje właśnie koalicja SPD, Zielonych i FDP z socjalistą Olafem Scholzem jako kanclerzem.
Gość „Rozmowy poranka” zauważył, że w zapowiadanej polityce nowej niemieckiej ekipy jest kilka elementów zgodnych z postulatami Polski, m.in.: ścisła współpraca z USA, czy podkreślenie, że NATO jest kluczowe dla bezpieczeństwa europejskiego. Problematyczne mogą być ambitne cele klimatyczne Niemiec, ale – jak podkreślił dr Szczepanik – Zieloni zakładają, że niektóre państwa potrzebują w tej dziedzinie unijnego wsparcia, więc być może Polska będzie mogła na takie wsparcie liczyć. Natomiast niełatwe będą tzw. kwestie dotyczące praworządności.
Dr Melchior Szczepanik powiedział, że wprawdzie nowa niemiecka koalicja deklaruje bardziej zdecydowaną politykę klimatyczną i realizację bardziej ambitnych celów, jednak w umowie koalicyjnej podkreślono, że rok 2030 jako moment całkowitego odejścia od węgla to data idealna, ale wiążąca. W ocenie analityka PISM partie koalicyjne zdają sobie sprawę, że nie będzie to łatwe zadanie.
– Jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej, to mamy zapowiedź większej aktywności niż dotychczasowa polityka Angeli Merkel – mówił gość „Rozmowy poranka”. Wpisuje się w nią m. in. dążenie do zmiany traktatów i przeprowadzenia pewnych reform instytucjonalnych, np. wyeliminowanie jednomyślności, która pozostała jeszcze w niewielu dziedzinach na forum UE. Niemcy chcieliby też wprowadzenia list transnarodowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Będą też dążyć do reformy reguł fiskalnych, tak by chronić UE przed zbyt dużym długiem publicznym w krajach członkowskich.
Dr Melchior Szczepanik ocenił, że umowa koalicyjna zawiera zestaw dobrych intencji wobec Stanów Zjednoczonych i nastawienie na współpracę z USA. Partie tworzące nową koalicję widzą USA jako bardzo ważnego partnera.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.