107,6 FM

Abp Skworc i abp Schick: potrzeba świadectwa chrześcijańskiego pojednania

Arcybiskupi Ludwig Schick z Bamberga oraz Wiktor Skworc, metropolita katowicki – współprzewodniczący Rady Fundacji Maksymiliana Kolbego wydali wspólne oświadczenie z okazji 55. rocznicy wymiany listów biskupów polskich i niemieckich.

Autorzy oświadczenia przypominają, że do wymiany listów między biskupami obu krajów doszło w klimacie kończącego się Soboru Watykańskiego II. Zwracają uwagę, że w ten sposób zapoczątkowano dialog polsko-niemiecki i proces pojednania społeczeństw Polski i Niemiec.

Podkreślają wciąż aktualną konieczność świadectwa chrześcijańskiego pojednania na kontynencie europejskim. – W aktualnej kondycji Europy i świata nadal potrzeba świadectwa chrześcijańskiego pojednania, świadectwa Kościoła, potwierdzającego, że przeproszenie może być przyjęte, przebaczenie udzielone, a pojednanie stać się faktem – stwierdzają w oświadczeniu. 

Przypominają historię powstania i cel Fundacji Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung). Założona w 2007 roku przez Episkopaty Niemiec i Polski Fundacja Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung) jest „narzędziem wspólnego i stałego oddziaływania w duchu pojednania”. Obecnie działa w wielu krajach i zrzesza osoby różnych narodowości. – Szczególnie młodemu pokoleniu ukazuje, że pojednanie jest możliwe, a wspólne budowanie przyszłości w pokoju jest ważniejsze niż pielęgnowanie konfliktów i uparte dochodzenie do wątpliwych nieraz racji – czytamy w tekście.

Biskupi zaznaczyli, że „Fundacja razem z Dziełem Maksymiliana Kolbego przyjmują z zadowoleniem postanowienie Niemieckiego Bundestagu, by w Berlinie, w odpowiedniej lokalizacji stworzyć pomnik, w którym będą upamiętnione polskie ofiary z okresu niemieckiej okupacji Polski.” – Jak powiedział Peter Weiß - poseł do Bundestagu, reprezentujący zarządy obu tych instytucji – w ten sposób zostanie zasypana ważna luka w stosunkach niemiecko-polskich – piszą w oświadczeniu.

Współprzewodniczący Fundacji wyrazili też nadzieję, że „władze samorządowe Berlina również opowiedzą się za tą inicjatywą, co będzie wyrazem uznania dla dorobku niemiecko-polskiego pojednania, budowanego na fundamencie słów: „udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie”, prowadzących do „braterstwa i przyjaźni społecznej”.

Fundacja  Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung) została założona w 2007 roku przez Episkopaty Niemiec i Polski. Jako cel stawia sobie promocję budowanie pojednania i pokoju w Europie.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy