- Nie sprawdzamy mediów społecznościowych osób na zwolnieniach – mówiła w Radiu eM Beata Kopczyńska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W „Rozmowie poranka” pytaliśmy o to, czy kontrolerzy ZUS – zgodnie z informacjami medialnymi – zyskali w tym roku nowe narzędzia, by kontrolować pracowników. Mowa np. o kontroli mediów społecznościowych. - To fakt medialny, nie mamy czasu na to, by kontrolować media społecznościowe, ale mamy bardzo dużo narzędzi, dzięki którym wiemy np., że ktoś pracuje u kogoś innego – mówiła Beata Kopczyńska. - Nie sprawdzamy mediów społecznościowych. Zdjęcia i filmy tam zamieszczane przekazują nam współpracownicy, znajomi czy pracodawcy osoby na zwolnieniu, co może być podstawą do wszczęcia kontroli i odebrania zasiłku chorobowego – dodała nasza rozmówczyni.
Jak mówią wyliczenia ZUS, w ubiegłym roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 240 milionów dni. - W porównaniu z poprzednim rokiem byliśmy więcej na zwolnieniu lekarskim. Nasze kontrole wykazują, że nie wszyscy, którzy są na zwolnieniu chorują – mówiła Beata Kopczyńska. - Gdy skontrolowaliśmy ponad 486 tys. osób, wyszło, że około 36 tys. zwolnienie lekarskie wykorzystywało niezgodnie z zaleceniem – pracowało, wyjeżdżało na wakacje lub wykonywało inne czynności, które mogą powodować, że zwolnienie może się wydłużyć jak np. remont domu – mówiła rzeczniczka śląskiego ZUS.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.