Tym razem w trzecią sobotę maja, pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej na Bendoszce nie było - jak co roku - rzeszy wiernych, błogosławieństwa stada owiec i wypuszczenia gołębi, ale nie zabrakło tego, co najważniejsze!
Jak co roku od 11 lat, w trzecią sobotę maja, na Bendoszce miał się odbyć kolejny Rajd Rodzin Szlakami św. Jana Pawła II w Worku Raczańskim.
Sprawowana tu tego dnia Msza św. i modlitwa różańcowa, inaugurowały kolejny cykl nabożeństw fatimskich w kaplicy na pobliskim Przegibku. Zawsze też spotkaniu rodzin towarzyszyło błogosławienie stada owiec, a pasjonaci z rajczańskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi wypuszczali w niebo przywiezione na szczyt gołębie.
W tym roku było to niemożliwe - rajd nie mógł się odbyć. Ale nie zabrakło modlitwy, w której uczestniczyła grupa wiernych - mieszkańcy Rycerki i okolic, ale i pielgrzymi oraz turyści z odleglejszych miejscowości - m.in. z Wadowic i Stanisławia Górnego. Mszę św. przy ołtarzu wybudowanym pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej sprawowali: ks. Jan Gawlas - proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej, która jest gospodarzem miejsca oraz ks. Roman Sławeński - proboszcz parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.
Rozpoczynając liturgię, ks. Sławeński przypomniał, że świętowanie na Bendoszce z Matką Boża Fatimską przypada w 103. rocznice Jej objawień, a także niemal w przededniu setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II (pasjonata wędrówek górskich, który gościł i w tych rejonach), a także w dniu święta św. Andrzeja Boboli - jednego z patronów Polski.
Różaniec fatimski na Bendoszce 16 maja 2020 r.Ks. Sławeński zaznaczył, że orędzie Maryi z Fatimy, wzywającej do modlitwy, pokuty i przemiany życia, które powinno być ukierunkowane na Pana Boga, jest wciąż aktualne. W homilii zwrócił uwagę na zdanie Pana Jezusa: "Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem" i zaznaczył, że zdanie to można odnieść do wszystkich słów, jakie Chrystus wypowiedział do swoich uczniów i jakie wypowiada nieustannie do nas. Jak dodał, Jezus mówi do nas w różny sposób, również przez swoją Matkę, Maryję.
- Dlaczego tak chętnie zwracamy się do Matki Bożej? Dlaczego Pan Jezus tak chętnie posługuje się Maryją, aby nam zwróciła uwagę na to, co bardzo ważne w naszym życiu? - pytał duszpasterz, zapraszając do rozważań: - Warto pamiętać, że to nie jest tylko kwestia naszych uczuć, to nie jest tylko sprawa naszych związków, relacji z Matką - bo Maryja jest naszą Matką. To jest przede wszystkim sprawa decyzji Pana Jezusa. Trzeba, abyśmy byli wierni Jego pragnieniu, które Bóg objawił już nie tylko w Ewangelii, ale objawiał stopniowo także w Starym Testamencie.
Ks. Sławeński odwołał się do wezwania z Litanii Loretańskiej, określającego Maryję "Arką Przymierza". Przytoczył historię Arki, która po zburzeniu świątyni jerozolimskiej zaginęła i wyjaśnił, że w zamyśle Boga Maryja stała się nową Arką, która niesie obecność Boga każdemu człowiekowi.