107,6 FM

Czego nauczyli nas Celtowie?

Przybyli na tereny dzisiejszej południowej Polski 2,5 tysiąca lat temu i mieli duży wpływ na przyszłość tej części Europy.

Celtowie rozpoczęli swoja ekspansję z terenów Europy kontynentalnej, z jej części położonej na północ od Alp i na południe od Sudetów czy Karpat. Choć dziś kojarzeni są głównie z Irlandią i w ogóle Wyspami Brytyjskimi, to na przełomie V i IV w. p. n. e. dotarli też na tereny dzisiejszej południowej Polski. Część z nich osiadła na obszarze Śląska i Małopolski (przedostając się tutaj głównie Bramą Morawską), a także Czech i Słowacji. Celtyckie osadnictwo na ziemiach polskich nie było jedynie nic nie znaczącym epizodem dziejowym, ale miało ogromny wpływ na dalszy rozwój tych obszarów. Jaki był to wpływ i w czym możemy znaleźć dziedzictwo Celtów?

Na Śląsk i do Małopolski przybyli z drugiej strony Sudetów i Karpat. Nie musieli szczególnie walczyć o zajęcie tych terenów, bo były słabo zaludnione, a ci, którzy tu mieszkali, stali na znacznie niższym poziomie rozwoju cywilizacyjnego niż przybysze zza gór. W związku z tym Celtowie w znacznej mierze przyczynili się do rozwoju Śląska i Małopolski.

Najważniejszą nowością, jaką przynieśli Celtowie była umiejętność obróbki metali. Jak wskazuje dr Przemysław Dulęba z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, lider projektu "Celtycka Polska", własnie z okresu przybycia Celtów na ziemie Polskie pochodzi mnóstwo znalezisk archeologicznych o charakterze metalurgicznym. To za sprawą tego ludu pojawiły się tutaj długie, obosieczne miecze, liczne narzędzia żelazne, takie jak nożyce, siekiery, ciosła, pilniki, młotki czy kleszcze kowalskie. Co ciekawe większość z tych narzędzi w prawie niezmienionej formie była używana na ziemiach polskich aż do XIX w., czyli czasów rewolucji przemysłowej.

Innymi wynalazkami przyniesionymi przez Celtów są m.in. koło garncarskie i monety, a także siodło czy podkowy końskie - żadnej z tych rzeczy wcześniej tu nie spotykano. 

Choć Celtowie zniknęli z terenów Śląska i Małopolski, to postęp cywilizacyjny jaki ze sobą przynieśli pozostał. A kolejni mieszkańcy tych ziem przez długie wieki korzystali z wynalazków i umiejętności, które przynieśli ze sobą Celtowie.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy