Sabina Haczek: CIC to nie miejsca zakwaterowania, bez obaw

Brak komentarzy: 0

Katarzyna Widera-Podsiadło

publikacja 28.02.2025 11:52

49 Centrów Integracji Cudzoziemców będzie służyć uchodźcom. Dzięki nim łatwiej odnajdą się w naszym systemie prawnokulturowym - mówił gość Radia eM Sabina Haczek - koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Sabina Haczek: CIC to nie miejsca zamieszkania, a punkty informacyjne. Nie powinny budzić obaw.
Radio eM

  "W centrum będzie można  poprosić o informacje, będzie można załatwić numer PESEL, uzyskać informacje, gdzie udać się do najbliższej przychodni, jak udostępnić wszystkie swoje możliwe dane, żeby być tutaj legalnie" - mówiła Haczek. Można powiedzieć, że w Katowicach już od 2018 roku działa taki punkt, który nosi nazwę Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej. Obecnie z pomocy punktu korzysta 10 500 uchodźców z Ukrainy, następnie 87 Białorusinów i 49 kobiet z Filipin. "Jest ogromna grupa kobiet z Filipin, które trafiły do Polski z wiz  pracowniczych, korzystając z agencji zatrudnienia, które nie zawsze działają uczciwie. Jest to zupełnie inna grupa językowa, o  ile ktoś z  Białorusi, czy Ukrainy jest w stanie  porozmawiać, poradzić sobie,  to Filipiny mają duży problem, zwłaszcza, że  te kobiety mówią głównie po angielsku, a  społeczeństwo polskie jeszcze nie jest tak otwarte w komunikacji w tym języku" - mówiła Haczek. A z czym spotykają się mieszkanki Filipin, jakich nieuczciwości z naszej strony doświadczają? " Przede wszystkim nie znają podstawowych praw i obowiązków wynikających z legalnego pobytu w Polsce, np.nie wiedzą, że nie muszą pracować 7 dni w tygodniu, czy 6 dni w tygodniu, tak jak im powiedział pracodawca, nie muszą mieszkać w baraku koło pracy, mogą chcieć mieszkać w innych warunkach, nie muszą pracować po 11 godzin, nie wiedzą,  że kodeks pracy zupełnie co innego mówi niż to, co mówi nieuczciwy pracodawca.  One po prostu nie mają tej wiedzy i żyją w nieświadomości, pozwalając się wykorzystywać. Takim osobom pomaga katowickie Centrum. 

   Z kolei największa grupa uchodźców z Ukrainy standardowo najbardziej potrzebuje kursów językowych, wsparcia psychologicznego oraz doradztwa zawodowego.

 

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.