Kto z nas choć raz w życiu nie pomyślał : jest dobrze. Jestem porządnym i pobożnym człowiekiem. Co niedzielę uczestniczę we Mszy świętej, przystępuję raz na miesiąc do spowiedzi, wiem po co jestem w kościele. Nie jestem tak jak inni, którym z kościołem i sakramentami jest nie po drodze.
Mam czasem takie wrażenie, że w naszej głowie nieustannie pokutuje taki oto schemat : święci to są ci, którzy zajmują się Bożymi dziełami, a w brudzie życia babrze się cała reszta, nad którą niech Pan Bóg okaże miłosierdzie.
Dzisiejszy patron urodził się na początku XIX wieku. Wieku wielkiej zmiany. Był synem piemonckich wieśniaków. Gdy miał 2 lata, zmarł jego ojciec. Jego matka musiała zająć się utrzymaniem trzech synów zupełnie sama. Stąd swoje młode lata Jan Bosko spędził w ubóstwie.
Spośród wszystkich, ponad 20 wyznawców i męczenników noszących to imię, jedynie siedmiu ma nam do zaoferowania również historię swojego życia. Reszta to pura nomina - same imiona.
Pośród dzisiejszych patronów – świętych i błogosławionych z różnych części świata i historycznych okresów – można by przebierać niczym w ulęgałkach. Ja jednak stawiam na to co nam najbliższe – tak w czasie jak przestrzeni. Błogosławiona Bolesława Lament, Łowiczanka z przełomu wieku XIX i XX.
Zamknijmy na chwilę oczy. Zamknijmy je i wyobraźmy sobie kogoś, o kim ludzie mówią : niemy wół. Skoro wół to pewnie będzie miał zwalistą sylwetkę. Jest potężny, może nawet gruby i raczej powolny.
„Bracia, różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.”
Dzisiejsze święto, co zrozumiałe, tradycyjnie skupione jest na św. Pawle. W końcu wydarzenia spod Damaszku dzielą jego życie na dwie odrębne, ale jednocześnie nierozłączne części.
Najstarsze z jej dzieci – Franciszek – zainspirowały się tym. Być w świecie, a jednocześnie być znakiem Bożej miłości.
Dzisiejszy patron to mistyk. Ktoś kto w wieku 18 lat doświadczył wyjątkowej relacji z osobowym Bogiem. I kto w związku z tym doświadczeniem kompletnie wewnętrznie się odmienił. Albo raczej został przez to doświadczenie odmieniony.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07