Często w oglądzie świata kierujemy się tym, co określamy mianem 'chłopskiego rozumu'. Czyli zdrowym rozsądkiem, pragmatycznością, pomyślunkiem.
Dzisiejsi patroni to ikony obywatelskiego nieposłuszeństwa. Mamy połowę IV wieku, od 50 lat w Cesarstwie Rzymskim obowiązuje edykt mediolański.
Prowizorka ma naprawdę długie życie. Niby robimy coś na pół gwizdka z założeniem, że to tylko tak na chwilę, na momencik, że jak tylko sprawy się ułożą, to się za to weźmiemy i zrobimy tak jak należy.
18 czerwca 1988 roku w Rzymie św. Jan Paweł II ogłosił świętymi stu siedemnastu męczenników z Wietnamu, którzy oddali swoje życie za Chrystusa w latach 1745-1862.
Mówiąc o świętych, dzielimy ich z grubsza na dwie kategorie. Pierwsza to ci, z dawnych czasów. Urodzili się i umarli tak dawno temu, że traktujemy ich jako na poły postacie legendarne. Druga kategoria to święci nowożytni – mamy obszerną dokumentację na ich temat, mamy ich portrety albo i zdjęcia.
Czy wątpliwości w odniesieniu do tego, w co się wierzy są złe? Czy doświadczenie wewnętrznej oschłości w modlitwie i praktykach religijnych musi oznaczać zerwanie z Kościołem?
Oj lubimy cieplarniane warunki. Lubimy nie podnosić sobie poprzeczki. I nie wysilać się za bardzo. Najlepiej niech nic się nie zmienia.
Ciemno choć oko wykol. Znacie to państwo? Ciemność, która jest tak głęboka, że można odnieść wrażenie pozbawienia wzroku.
Ile można się uczyć? Przez całą podstawówkę? Przez szkołę średnią? Przez okres studiów? No to mamy po zsumowaniu niemal 20 lat.
Wspominamy dzisiaj postać nieszablonową. Taką, która z jednej strony nie mieści się w ramach tradycyjnego myślenia o Kościele, a z drugiej sama tradycję tego Kościoła tworzyła.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07