Wzywam do natychmiastowego zawieszenia broni na wszystkich frontach, w tym w Libanie – apelował Papież po dzisiejszej modlitwie Anioł Pański.
Rok po ataku terrorystycznym 7 października
„Jutro minie rok od ataku terrorystycznego na mieszkańców Izraela, ponownie wyrażam moją bliskość z nimi. Nie zapominajmy, że w Strefie Gazy wciąż jest przetrzymywanych wielu zakładników. Apeluję o ich natychmiastowe uwolnienie. Bliski Wschód od tamtego dnia pogrążył się w ciągle pogłębiającym się cierpieniu, a niszczycielskie działania zbrojne nadal dotykają ludność palestyńską. Ta ludność cierpi ogromnie zarówno w Gazie, jak i na innych terytoriach. Są to w większości niewinni cywile, cała ludność, która musi otrzymać wszelką potrzebną pomoc humanitarną” – powiedział Papież Franciszek.
Apel o zawieszenie broni
Jednocześnie Ojciec Święty wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na wszystkich frontach, w tym w Libanie. „Módlmy się za Libańczyków, szczególnie za mieszkańców południa, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich wiosek” – powiedział.
Suwerenność państw winna być respektowana
„Kieruję apel do społeczności międzynarodowej, aby położyć kres spirali zemsty i powstrzymać kolejne ataki, takie jak ten przeprowadzony przez Iran, kilka dni temu, który może pogrążyć ten region w wojnie na jeszcze większą skalę. Wszystkie narody mają prawo do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie, a ich terytoria nie powinny być przedmiotem ataków ani inwazji. Suwerenność każdego państwa powinna być respektowana i zapewniona poprzez dialog i pokój, a nie przez nienawiść i wojnę.” – apelował Ojciec Święty.
7 października dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie
„W tej sytuacji, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest modlitwa” – zaznaczył Ojciec Święty. Dodał jednocześnie: „Dziś po południu wszyscy udamy się do Bazyliki Matki Bożej Większej, aby prosić o wstawiennictwo Matkę Bożą. Jutro będzie dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie. Zjednoczmy się z siłą Dobra przeciwko szatańskim planom wojny”.
Pozdrowienia dla pielgrzymów, w tym Polaków
Papież pozdrowił polskich pielgrzymów z Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w diecezji radomskiej oraz pielgrzymów z Martyniki. Franciszek pozdrowił także grupę pielgrzymów z Sanktuarium Matki Bożej Objawienia przy Tre Fontane, byłych uczniów Niższego Seminarium Duchownego „Poggio Galeso” w Taranto, Stowarzyszenie Teatro Patologico z Rzymu, orkiestrę szkoły „Sacra Famiglia” z Cremony oraz uczestników wydarzenia „Fiabaday”, działających na rzecz likwidacji barier architektonicznych.
Papież wyraził także bliskość z mieszkańcami Bośni i Hercegowiny dotkniętymi powodziami. „Niech Pan przyjmie zmarłych, pocieszy ich rodziny i wesprze te społeczności”.
Nowi kardynałowie
Papież ogłosił 8 grudnia odbędzie się konsystorz, podczas którego zostanie kreowanych 21 nowych kardynałów.
„Ich pochodzenie wyraża powszechność Kościoła, nie ustaje w głoszeniu miłosiernej miłości Boga wobec wszystkich ludzi na ziemi. Włączenie nowych kardynałów do Diecezji Rzymskiej podkreśla nierozerwalny związek między Stolicą Piotrową a Kościołami lokalnymi na całym świecie” – powiedział Ojciec Święty.