- Z miłą chęcią bym przyjął młodych ratowników, którzy skończyli studia, ale przepisy nie pomagają – mówił w Radiu eM dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach.
Młodzi ratownicy medyczni, którzy po 22 czerwca ubiegłego roku ukończyli studia licencjackie mają problem z zatrudnieniem w pogotowiu. Wszystko dlatego, że nie mają oni prawa do wykonywania zawodu, które nadaje samorząd ratowniczy. Ten jednak jeszcze nie powstał. - Z miłą chęcią bym przyjął młodych ratowników, którzy skończyli studia. Niestety przepisy nie przepuszczają mnie pod względem zabezpieczenia, jeżeli chodzi o aspekt prawny i ubezpieczeniowy – mówił Łukasz Pach. - Wiem, że już się dzieją sprawy legislacyjne, by przygotować przepis przejściowy, bo widzimy, że izba ratownicza nie powstanie tak szybko jak wszyscy myśleli – mówił dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Pytaliśmy również o nowe uprawnienia ratowników medycznych. Od 26 marca mogą oni m. in. wykonywać testy na obecność wirusów czy podawać leki kardiologiczne. - Zauważyliśmy dość duży odpływ personelu lekarskiego z karetek i tego nie przeskoczymy, bo jeśli weźmiemy lekarzy do karetek, to zabraknie ich w szpitalach – mówił Łukasz Pach. - Brakowało nam tych uprawnień. Ratownicy często zgłaszali, że muszą podać taki lub inny lek, ale nie mają go w uprawnieniach. Dlatego po wielu konsultacjach postanowiono wprowadzić rozporządzeniem dodatkowe czynności – mówił Łukasz Pach.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.