Za nami dwa lata działalności punktów recepcyjnych i Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzonych przez katowicką Caritas. Miejsca te od pierwszych dni wojny na Ukrainie wspierały uciekających do Polski migrantów.
Dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy obsłużyły prowadzone przez katowicką Caritas punkty recepcyjne. Doraźna pomoc migrantom była niesiona przez wolontariuszy od pierwszych dni wojny za wschodnią granicą przez całe dwa lata.
- Początkowo opierała się na zapewnianiu pożywienia i noclegu, z czasem jednak przyjęła bardziej stałą formę – mówi Daniel Binda, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej:
Z czasem wymiar tej pomocy się zmienił, nadal jednak dotyka ona ważnych tematów takich jak kursy języka polskiego czy szukanie zatrudnienia. Mówi Sabina Haczek, dyrektor Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Katowicach:
Aktualnie z punktu informacyjnego na dworcu kolejowym w Katowicach korzysta kilkadziesiąt osób tygodniowo. Zmieniła się też lokalizacja punktu recepcyjnego – teraz znajduje się na ulicy Franciszkańskiej w Katowicach i jest prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Katowice 04 03 2022 Punkt rejestracyjny dla ukraińskich uchodźców przy Caritas Archidiecezji Katowickiej Zakład Aktywności Zawodowej dom Św. Marcina Foto:Henryk Przondziono/Gość Niedzielny Henryk PrzondzionoCentrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom nadal działa na czwartym piętrze Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Wsparcie mogą tam uzyskać nie tylko Ukraińcy, ale również uchodźcy z innych krajów będący w kryzysie.