107,6 FM

Biskupi po wizycie w Jordanii: chrześcijanie budują mosty

„Modlitwa i świadectwo chrześcijan Jordanii poszerzy i umocni wiarę pielgrzymów, którzy przybędą odwiedzić tę ziemię” – napisali w raporcie po wizycie w tym bliskowschodnim kraju biskupi z Europy i Ameryki Północnej. Komitet koordynacyjny Ziemi Świętej zwrócił się z apelem do wszystkich liderów kościelnych o kontynuowanie zaangażowania w proces pokojowy oparty na poszanowaniu prawa międzynarodowego oraz zobowiązał do kontunuowania modlitwy oraz wsparcia braci i sióstr w Ziemi Świętej.

Jordania stanowi integralną część Ziemi Świętej, jest miejscem chrztu Jezusa i jego pierwszej posługi. Tematem tegorocznej wizyty brzmiał: „Rola i znaczenie wspólnoty chrześcijańskiej w Jordanii”. W raporcie końcowym biskupi podkreślają, że w całym kraju zostali przyjęci we wspólnotach parafialnych, które tętnią życiem i przyczyniają się do wspólnego dobra całego społeczeństwa. Zauważyli ponadto, że szkoły chrześcijańskie w kraju są miejscami rozwoju człowieka i spotkania między religiami. Byli wręcz poruszeni profetycznym świadectwem ogromnej uwagi poświęcanej przez miejscowych chrześcijan osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Odgrywają oni bardzo ważną rolę w budowaniu mostów nadziei między wspólnotami.

Przeczytaj:  Kard. Koch: modlitwa jest najlepszą drogą do jedności chrześcijan

Biskupi z Europy i Ameryki Północnej bardzo zachęcają w swoim raporcie pielgrzymów z całego świata do przyjazdu i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi oraz do odwiedzenia miejsc świętych w Jordanii. Hierarchowie dostrzegli z bliska ogromne wysiłki na rzecz podtrzymywania godności ludzkiej i obrony praw człowieka w stosunku do uciekających przed przemocą uchodźców z Iraku, Syrii i Jemenu. Wyraża się to w traktowaniu ich z szacunkiem poprzez zapewnienie schronienia, szkoleń zawodowych, opieki medycznej i duszpasterskiej, a także poradnictwa w różnych dziedzinach. Społeczności lokalne, które przyjęły uciekających przed głodem i przemocą, same często nie mają środków na zaspokojenie swoich potrzeb, biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą na miejscu i wysoki poziom bezrobocia.

Biskupi podkreślili ogromny szacunek, jakim cieszy się jordańska rodzina królewska, uznawana powszechnie za promotorów pokoju i dialogu międzyreligijnego. Również wielu chrześcijan docenia szacunek dla godności oraz bezpieczeństwo, jakie oferuje im ten kraj, w przeciwieństwie do wielu naruszeń praw człowieka, do których wciąż dochodzi w innych miejscach Ziemi Świętej.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy