Kilka dni temu Sejm podjął uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Trwają rok jubileuszowy i obchody z nim związane.
Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się już w Zakrzewie, Wrocławiu, Raciborzu, Opolu, Pszczewie, Międzyrzeczu, Sztumie i Biskupcu.
- W okresie powakacyjnym ruszą następne upamiętnienia z udziałem młodych ludzi. Od września do grudnia będziemy spotykać się w Świdnicy, Legnicy, Szczecinie, Olsztynie i Kędzierzynie-Koźlu. To kolejne inicjatywy, spotkania, wystąpienia, wykłady, prezentacje. We Wrocławiu 6 listopada planujemy obchodzić 90. rocznicę powstania znaku Rodła. Potem 3 grudnia w stolicy Dolnego Śląska podsumujemy rok jubileuszowy - mówi Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła - Wrocław.
Informuje, że zbliżamy się do dwóch dat związanych z tą rocznicą. 27 sierpnia 1922 to moment, kiedy złożono dokumentację rejestracyjną i związek wykuwał się w praktyce. A potem 3 grudnia 1922 - oficjalna rejestracja, gdy Związek Polaków w Niemczech ruszył do swojej 17-letniej działalności w okresie międzywojennym.
Była to największa w historii i najważniejsza organizacja polska funkcjonująca poza granicami Polski.
- Skupiała Polaków, którzy przez los i wyroki historii znaleźli się poza granicami ojczyzny. Jednocześnie warto przypomnieć, że Polacy w Niemczech byli najbardziej prześladowaną grupą. Tysiące ludzie w obozach koncentracyjnych, prześladowani, mordowani. Żadna grupa Polaków z diaspory nie przeżyła takich prześladowań, a jednocześnie nie wykazała się takim przywiązaniem do Polski, taką dumą z pochodzenia - opowiada poseł na Sejm Jacek Świat.
Przypomina także, że Sejm uchwalił rok 2023 rokiem Wojciecha Korfantego, jednego z ojców polskiej niepodległości.
- Zdecydowanie niedoceniany i za mało znany, a ma wielkie zasługi jako przywódca powstania śląskiego, jeden z przywódców powstania wielkopolskiego i jako twórca polskiej chrześcijańskiej demokracji. Dlatego chcemy rozpropagować tę postać. Warto dodać, że we Wrocławiu znajduje się pierwszy poza Warszawą pomnik Korfantego. Odsłonięty parę lat temu na skwerze u zbiegu ulic Powstańców Śląskich - dodaje poseł Świat, sprawozdawca uchwały dot. Korfantego
Jak informuje, wszystkie kluby i koła poselskie pracowały jednomyślnie. Również na sali plenarnej uchwały przyjmowane były jednogłośnie.
Sejm uchwalił także rok 2023 rokiem: Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Maurycego Mochnackiego, Jadwigi Zamoyskiej i Jerzego Nowosielskiego.