- Po tym, co usłyszałam na młodzieżowym Forum Liderów Dekanalnych w Pogórzu, aż mnie nosi, żeby już zacząć działać; żeby młodzi ludzie chcieli być w Kościele, chcieli nie tylko mówić, co się im w nim nie podoba, ale wiedzieli, że mają realny wpływ na zmiany - mówi Julia Zięciak.
Kiedy pod koniec wakacji ubiegłego roku ks. Kamil Kuchejda został mianowany diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, nie miał żadnych wątpliwości: - Z młodymi. To najsensowniejsza droga. Sami młodzi muszą tworzyć duszpasterstwo, a ksiądz ma być przy nich.
Idąc tym tropem, ks. Kamil zaprosił 9 kwietnia po jednym reprezentancie młodych ze wszystkich dekanatów bielsko-żywieckich oraz księży zaangażowanych w duszpasterstwo młodych: ks. Andrzeja Wołpiuka, ks. Łukasza Listwana, ks. Wojciecha Nowaka i Przemysława Gorzołkę na pierwsze diecezjalne Forum Liderów Dekanalnych w ośrodku rekolekcyjnym w Pogórzu.
Młodzi to reprezentanci Liturgicznej Służby Ołtarza, oazy, ale i różnych grup oraz wspólnot działających w parafiach.
Kolejne spotkania będą się odbywać co dwa, trzy miesiąca - następne zaplanowano na czerwiec.
Gośćmi i prelegentami w Pogórzu byli duszpasterze młodych: ks. Marcin Paś z diecezji gliwickiej i ks. Marcin Filar z archidiecezji krakowskiej, razem z młodzieżą, z którą współpracują.
Celem forum jest ożywienie i ukierunkowanie duszpasterstwa młodzieży w diecezji, w ścisłej współpracy młodych - którzy są tu najważniejszym ogniwem - i księży.
Na pierwszym młodzieżowym Forum Liderów Dekanalnych w Pogórzu.Spotkanie rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego, która poprowadził zespół "Szturm" z Żywca-Zabłocia. W dalszej części był czas na konferencje, warsztaty, wzajemne dzielenie się pomysłami i odkryciami.
- Chcemy, żeby to była grupa robocza, która podzieli się swoimi pomysłami, tym, jak sobie wyobraża duszpasterstwo młodych i jak my, księża, możemy młodym pomóc - mówi ks. Kamil. - Liderzy dekanalni tworzą sieć kontaktów z liderami wspólnot w poszczególnych parafiach. To będzie płaszczyzna rozmów, konsultacji, a w konsekwencji - wspólnych działań.
Żeby działania te miały sens, nieodłączną częścią spotkań forum będzie formacja, rozwój duchowy, modlitwa, Eucharystia i oczywiście integracja.
Duszpasterze z Gliwic i Krakowa oraz młodzi z ich diecezji przybliżyli uczestnikom forum swoje formy działania, budowania wspólnot i angażowania młodych w życie Kościoła, parafii, miejscowości.
Na pierwszym młodzieżowym Forum Liderów Dekanalnych w Pogórzu.- Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to, jak bardzo księża diecezjalni są otwarci na młodzież, na jej działanie. Czułam, że mówią z serca, że są blisko młodych, rozumieją nas - mówi Julia Zięciak, przedstawicielka dekanatu osieckiego, na co dzień studentka II roku historii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od lat zaangażowana w wolontariat salezjański "Młodzi Światu". - Przyjechali też świetni ludzie z całej diecezji. Do tej pory młodzież diecezji kojarzyła mi się tylko z Niedzielą Palmową i wykonanymi przez niektóre grupy na ten dzień imponującymi palmami. Zazdrościłam trochę duszpasterstwu salezjańskiemu, że tam Kościół młodych żyje intensywnie cały czas. I na forum w Pogórzu zobaczyłam, że coś takiego jest także możliwe w całej naszej diecezji.
Julia już marzy o spotkaniu liderów parafialnych w swoim dekanacie. Ma pomysły na to, jak dowiedzieć się, czemu młodzi odchodzą z Kościoła, czemu nie chcą się angażować w życie parafii. - Myślę, że bardzo ważna jest szczera rozmowa. W duszpasterstwie salezjańskim, które jest mi bliskie, na spotkaniach młodych czasem nawet nie ma duszpasterza. To sami młodzi inicjują tematy rozmów i ważne dla nich działania - dodaje Julia. - Po tym co usłyszałam na forum, już bym chciała działać. Na początek odwiedzić wspólnoty młodzieżowe każdej parafii dekanatu, poznać ich członków, liderów, posłuchać, co mają do powiedzenia o odchodzeniu młodych z Kościoła, dlaczego tak się dzieje; czego oczekują od księży.
Filip Korus reprezentował dekanat oświęcimski. - Nie wiedziałem, czego się spodziewać po forum. A okazało się, że ks. Kamil przygotował dla nas spotkania z naprawdę ciekawymi ludźmi, bardzo otwartymi, którzy wiedzą, jak współpracować z młodzieżą, jak z nią rozmawiać, jak budować wspólnotę, żeby każdy odnalazł w niej swoje miejsce. To bardzo ważne uwagi - zaznacza Filip i dodaje. - Na razie dostaliśmy zadanie, żeby nic nie robić. Zbierać siły i pomysły, którymi podzielimy się na kolejnym forum w czerwcu. Myślę, że w gronie osób, wybranych na liderów dekanalnych, razem z naszymi księżmi, wypracujemy pomysły, które naprawdę ożywią duszpasterstwo młodych w parafiach, a w konsekwencji - w całej diecezji.
- Nasi młodzi zobaczyli, jak szerokie pole do działania się przed nimi otwiera i jak wiele umiejętności w sobie mogą obudzić. Już mówili o swoich pomysłach, jak zintegrować swoich rówieśników w parafiach oraz młodzież w całej diecezji. Zwracali uwagę, by w działaniach nie zapominać, że centrum naszego życia duchowego jest Eucharystia - dodaje ks. Kamil.
Spotkanie zakończyła Msza św., której przewodniczył ks. Piotr Hoffmann, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Bielsko-Żywieckiej i były diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Podczas czerwcowego forum będzie też mowa o dużych diecezjalnych przedsięwzięciach, które zaplanowano na kolejne miesiące: wrześniowej inauguracji roku formacyjnego wspólnot dzieci i młodzieży w Żywcu, diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w listopadzie, a także przygotowań do wyjazdu na ŚDM w Lizbonie latem 2023 r.
Forum to nie koniec. W planach duszpasterstwa młodych jest utworzenie diecezjalnej rady młodzieżowej, w skład której wejdzie kilku liderów dekanalnych oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych działających na terenie diecezji.