Dla Kościoła to idealna przestrzeń, by skupić się na ewangelizacji, a nie na sobie samym.
Kim są bezwyznaniowcy? W socjologii coraz częściej określani są jako trzecia największa "religia" na świecie, z tendencją wzrostową. Co ciekawe, to nie zawsze są ludzie niewierzący, a przynajmniej niekoniecznie deklarujący ateizm. Całkiem spora część osób określających się w badaniach jako bezwyznaniowcy zarazem deklaruje wiarę albo w jakąś siłę wyższą, albo wprost w Boga, choć nie chce tej wiary pogłębiać w żadnej z grup wyznaniowych.
O ciekawym zjawisku pisze dziennikarz "Gościa Niedzielnego" Jacek Dziedzina w najnowszym (39/2020) numerze GN. Nad rzeczywistością bezwyznaniowości prowadzone są na świecie poważne badania socjologiczne, które jasno pokazują, że bezwyznaniowcy absolutnie nie są jednolitą grupą, ale w tym pojęciu mieści się i zadeklarowany ateizm, i agnostycyzm, i letniość czy całkowita obojętność w podejmowaniu praktyk religijnych, przy jednoczesnym deklarowaniu wiary.
"Można się obrażać na rzeczywistość, załamywać ręce nad pogańskim światem i bić na alarm z powodu zagrażającej chrześcijaństwu laicyzacji - pisze Jacek Dziedzina. - I można mieć w tym nawet świętą rację. Ale można też przyjąć postawę św. Pawła, który do czczących 'Nieznanego Boga' Ateńczyków powiedział: Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając".
Więcej o zjawisku bezwyznaniowości, a także o nadziei i wielkich możliwościach ewangelizacyjnych dla Kościoła, przeczytacie w artykule "Poza metryką".
Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.
Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.
Gość Niedzielny 39/2020