107,6 FM

Wystawa o ks. Stefanie Wyszyńskim - kapelanie Powstania Warszawskiego

W sierpniu w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie będzie można oglądać wystawę o ks. Stefanie Wyszyńskim, kapelanie Zgrupowania Armii Krajowej "Kampinos".

Przez cały sierpień w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można oglądać specjalną wystawę związaną z działalnością ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego, kapelana Powstania Warszawskiego Zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos”. To mało znane fakty z życia późniejszego Prymasa Tysiąclecia, które jednak miały wpływ na całe jego życie.

Eksponaty znajdą się na ekspozycji stałej Mt 5,14 w strefie „Będziesz miłował”. Umieszczony w niej rząd pni jest symbolem kampinoskich Lasek, gdzie w czasie Powstania Warszawskiego działał jako kapelan AK o pseudonimie Radwan III. Ksiądz Wyszyński zaniósł ranną łączniczkę do szpitala polowego w Laskach, dźwigając ją przez cztery kilometry. Asystował przy operacjach, a widok amputowanych rąk i nóg wynoszonych koszami zapisał się w jego pamięci do końca życia.

To właśnie wtedy w Laskach wiatr znad płonącej Warszawy, gdzie dogorywało powstanie, przywiał pod nogi kapelana nadpaloną karteczkę z ocalałym napisem: "Będziesz miłował". Ksiądz Wyszyński zaniósł karteczkę do kaplicy, pokazał siostrom i powiedział: „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował”. Te słowa zapadły głęboko w świadomość kapłana i stały się mottem jego posługi pasterskiej. 

Unikatowym artefaktem na wystawie jest kuferek, w którym ksiądz kapelan Wyszyński przenosił bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Oprócz tego zwiedzający zobaczą przestrzelony podczas walk powstańczych egzemplarz dzieł Juliusza Słowackiego z kulą tkwiącą w środku oraz Krzyż Virtuti Militari, pośmiertnie przyznany prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez żołnierzy „Parasola”.

Postrzelony w czasie Powstania Warszawskiego egzemplarz dział Juliusza Słowackiego.   Postrzelony w czasie Powstania Warszawskiego egzemplarz dział Juliusza Słowackiego.
Muzeum Mt 5.14

Zwiedzający będą mogli poznać fascynującą, mało znaną działalność powstańczą Prymasa Tysiąclecia, która miała wpływ na jego nauczanie pasterskie. Więcej informacji wraz ze wspomnieniami powstańczymi kard. Wyszyńskiego można znaleźć na stronie: mt 5,14.pl.

1 sierpnia grupa wolontariuszy muzeum rozpocznie prace nad projektem upamiętniającym także innych duchownych posługujących podczas Powstania Warszawskiego. Zostaną opracowane biogramy wybranych kapelanów oraz mapy miejsc z nimi związanych. Wolontariusze będą pracować przez 63 dni. 2 października muzeum opublikuje efekty ich pracy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy