Rycerze Kolumba z Koszalina biorą udział w ogólnopolskiej peregrynacji ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę pobłogosławił melchicki arcybiskup Aleppo.
Ikona została uroczyście wniesiona do kościoła pw. św. Wojciecha w Koszalinie podczas Mszy św., której 1 stycznia przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.
Jak mówi Bartosz Ilecki, przedstawiciel Rycerzy Kolumba w Koszalinie, ikona pozostanie w świątyni do 11 stycznia. Każdy może przyjść i pomodlić się przed nią, pamiętając o chrześcijanach prześladowanych za wiarę.
- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę wiernych na fakt prześladowań. Chcemy też modlić się za tych, którzy cierpią oraz za tych, którzy te cierpienia zadają. Poza tym zachęcamy też do materialnego wsparcia prześladowanych chrześcijan, przeprowadzając dzisiaj zbiórkę do puszek na ten cel - mówi Bartosz Ilecki.
Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba działających w USA wykonał włoski ikonopis Fabrizio Diomedi. Kilkadziesiąt kopii peregrynujących po całym świecie (dwie z nich są w Polsce) pobłogosławił abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo.
Odnosząc się do idei peregrynacji, bp Krzysztof Włodarczyk powiedział:
- W XXI wieku chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Co kilka minut ginie wyznawca Chrystusa, tylko dlatego, że w Niego wierzy. Dziękujmy Bogu, że nie musimy przelewać krwi. Istnieje jednak coś takiego, jak białe męczeństwo. Kpienie, lekceważenie, wyśmiewanie, pomijanie, dyskredytowanie słowne, osamotnienie - z powodu wiary - to jest właśnie białe męczeństwo, które może być naszym udziałem. Dlatego świadectwo tych braci i sióstr, którzy oddali życie, niech poruszy nasze serca, będąc dla nas pobudzeniem i mobilizacją.
12 stycznia ikona z Koszalina wyruszy do Szczecina.