107,6 FM

Śląskie tory do odnowy

"Wieczny" remont linii kolejowej z Katowic do Krakowa skończy się pod koniec 2020 roku. PKP chce też rozpocząć kolejne prace na torach w województwie śląskim. Wyda na to 5,5 mld zł.

Większość odcinków linii Katowice-Kraków będzie gotowych już w przyszłym roku. Niestety, poza ostatnim odcinkiem od strony Katowic, gdzie prace mają zakończyć się dopiero w 2020 roku. - Do końca 2020 roku powinniśmy mieć całą tę linię zmodernizowaną i wreszcie pomiędzy Katowicami a Krakowem nie jeździć bardzo długo. Będzie tu obowiązywać prędkość rozkładowa 160 km na godzinę - mówi Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP PLK. Dodaje, że z Katowic do Krakowa dojedziemy wtedy pociągiem w czasie poniżej godziny.

O kolejnych inwestycjach kolejowych w województwie śląskim mówili w piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele PKP. W ramach Krajowego Programu Kolejowego w województwie śląskim do 2023 r. na remont torów PKP przeznaczy 5,5 mld złotych.

Zmodernizowanych ma zostać m.in. 60 km torów na linii Chybie - Żory - Rybnik - Nędza / Turze. Dzisiaj na tej linii pociągi jeżdżą z prędkością 20 - 50 km na godzinę. - Przy takich prędkościach trudno wykorzystywać tę linię dla przewozów pasażerskich. Po przebudowie będzie tam można jeździć z prędkością maksymalną 100 km na godzinę - zapowiada Włodzimierz Żmuda.

W ramach tej inwestycji zmodernizowanych zostanie 5 stacji kolejowych - Nędza, Sumina, Rybnik, Rybnik Gotartowice i Żory. Przebudowanych zostanie też 5 przystanków kolejowych: Nędza Wieś, Szymocice, Górki Śląskie, Szczejkowice i Rybnik Piaski. Zakończenie prac na tej linii zaplanowano na trzeci kwartał 2019 roku.

Wśród linii kolejowych, które mają zostać zmodernizowane na Śląsku, jest też przewidziana rewitalizacja linii kolejowych z Orzesza Jaśkowic przez Tychy i Nowy Bieruń do Oświęcimia. Będzie też odbudowana linia kolejowa z Tarnowskich Gór do Zawiercia, dzięki której będzie można dojechać pociągiem ze śląskiej aglomeracji na lotnisko w Pyrzowicach.

Na konferencji prasowej Robert Sobczak, pełnomocnik zarządu PKP ds. inwestycji przekazał również informacje o dziewięciu dworcach kolejowych w województwie śląskim, które kolej przekazała samorządom w latach 2015-2017. Są to dworce Żory, Chorzów Miasto, Bieruń, Wodzisław Śl., Ruda Śl.-Chebzie, Rydułtowy, Toszek, Koszęcin i Jeleśnia.

W miejscach tych samorządy najczęściej chcą utworzyć centra przesiadkowe z poczekalniami dla podróżnych. PKP przygotowuje obecnie do przekazania samorządom sześć kolejnych dworców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy