107,6 FM

Kard. Marx o błogosławieniu związków homoseksualnych

Zdaniem wielu teologów stanowisko takie oznacza przyzwolenie na potępiany dotąd w encyklice "Veritatis splendor" sytuacjonizm moralny.

W kwestii błogosławienia przez kapłana lub pracownika duszpasterskiego związków homoseksualnych nie można ustanawiać żadnych reguł, a decyzja czy dany związek homoseksualny powinien otrzymać błogosławieństwo Kościoła, powinna należeć do kapłana lub pracownika duszpasterskiego w zależności od każdego indywidualnego przypadku - oświadczył przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej w wywiadzie dla Bawarskiej Radiofonii Państwowej.

W rozmowie przeprowadzonej z okazji 10. rocznicy objęcia archidiecezji monachijskiej zapytano kard. Reinharda Marxa, dlaczego Kościół nie idzie naprzód w kwestii żądań niektórych katolików, na przykład święcenia kobiet na diakonów, błogosławienia par homoseksualnych lub zniesienia przymusowego celibatu kapłańskiego.

Kard. Marx przyznał, że ważne pytanie, jakie trzeba sobie postawić, dotyczy tego, w jaki sposób Kościół może sprostać wyzwaniom związanym z nowymi okolicznościami życia, ale także poprzez nowe wizje, szczególnie w odniesieniu do opieki duszpasterskiej.

Odwołując się do podkreślanej przez papieża Franciszka orientacji fundamentalnej arcybiskup Monachium wezwał Kościół do poważniejszego uwzględnienia sytuacji jednostki, jej życiorysu, biografii, ...ich relacji i towarzyszenia im odpowiednio jako osób.

Już wcześniej kard. Marx apelował o zindywidualizowane podejście do duszpasterstwa, które, jak powiedział, nie podlega ogólnym regulacjom ani też relatywizmowi. Taka bliższa troska duszpasterska powinna, jego zdaniem, dotyczyć również homoseksualistów. Trzeba także zachęcać księży i pracowników duszpasterskich do dodawania ludziom otuchy w konkretnych sytuacjach - stwierdził przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej, zaznaczając, że nie można w takich sytuacjach stosować reguł ogólnych.

Zdaniem wielu teologów stanowisko takie oznacza przyzwolenie na potępiany dotąd w encyklice "Veritatis splendor" sytuacjonizm moralny, który ocenia nie sam uczynek, a też jego intencje i przyczyny.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że akty homoseksualne w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane, natomiast osoby homoseksualne są wezwane do czystości (2357-2359).

st (KAI/CNA) / Monachium

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy