W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe wybitnego reżysera filmowego Andrzeja Wajdy (1926-2016). Prezydent RP Andrzej Duda skłonił głowę przed urną z prochami artysty.
Andrzej Wajda był rodzinnie związany z krakowskim Zwierzyńcem. Tu od początku XX wieku przy ul. Emaus 7 mieszkali jego stryjowie, u których - jako młodociany żołnierz AK - ukrywał się w czasie wojny po "wsypie" w Radomiu. W grobie na cmentarzu Salwatorskim pochowani są m.in. jego matka Aniela, brat Leszek (profesor ASP) i stryj Augustyn. Jest on również miejscem symbolicznego upamiętnienia jego ojca kpt. Jakuba Wajdy, zamordowanego w 1940 r. przez bolszewików.
Nekropolia Salwatorska, położona malowniczo u stóp wzgórza bł. Bronisławy, jest miejscem spoczynku licznych artystów i uczonych, m.in. aktorów Juliusza Osterwy, Zofii Jaroszewskiej i Danuty Michałowskiej, scenografa Karola Frycza, malarzy i rzeźbiarzy: Andrzeja Wróblewskiego (przyjaciel Wajdy ze studiów malarskich), Zbysława Maciejewskiego, Jerzego Bandury, Karola Hukana, pisarzy: Karola Huberta Rostworowskiego, Stanisława Lema , Stanisława Vincenza, Karola Bunscha, historyków: Feliksa Konecznego, Władysława Konopczyńskiego i Mariana Zgórniaka, filozofów Wincentego Lutosławskiego, Romana Ingardena, polonistów: Stanisława Pigonia, Kazimierza Wyki i Jana Błońskiego, psychiatry Antoniego Kępińskiego, geografa Eugeniusza Romera.
Czytaj także: