107,6 FM

"Wujek" przeorał jego świadomość

Zmarł Feliks Netz, pisarz, poeta i dziennikarz związany z Górnym Śląskiem. Miał 75 lat.

Był także mocno związany z mediami na Śląsku. Na antenie Polskiego Radia Katowice emitowane były jego felietony. Był twórcą scenariuszy filmowych, autorem wielu tomików wierszy, a także audycji i słuchowisk radiowych, m.in. wstrząsającego słuchowiska "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" opisującego krwawą pacyfikację kopalni "Wujek" w stanie wojennym. Audycja została nagrodzona Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry.

Urodził się 26 grudnia 1939 roku w miejscowości Kretki koło Rypina. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Zadebiutował jako poeta na łamach tygodnika "Fakty i Myśli". W latach 60. był redaktorem Polskiego Radia, a w latach 1972-1986 redaktorem, a potem redaktorem naczelnym tygodnika "Panorama".

Na Śląsk przyjechał w 1956 roku. Zamieszkał w Katowicach, które wtedy były jeszcze Stalinogrodem. W latach 60. był członkiem PZPR. Wydarzenia w kopalni "Wujek" z grudnia 1981 roku wstrząsnęły nim, jak mówił "przeorały jego świadomość". Zaczął utożsamiać się z Górnym Śląskiem, jak wspominał, "poczuł się katowiczaninem". Napisał wówczas wiersz, w którym po raz pierwszy padło określenie "śmierć jak kromka chleba". Słowa te i sam utwór zainspirowały Kazimierza Kutza do nakręcenia filmu pod tym samym tytułem.

F. Netz był członkiem redakcji miesięcznika "Śląsk" oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich; od 1982 roku publikował przekłady z literatury węgierskiej. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był także związany ze Śląskim Towarzystwem Filmowym i Zespołem Filmowym Silesia.

Od kilku lat ciężko chorował. Zmarł 12 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy