Gertruda Prosperi urodziła się 19 sierpnia 1799 roku w Perugii, w środkowych Włoszech w zubożałej, bardzo pobożnej rodzinie szlacheckiej.
Czy była piękna, jak tłumaczy się jej imię z łaciny, trudno dziś orzec. Z całą pewnością natomiast "otrzymała dar rozumu [...] i mądrości natchnionej od Boga [...].”
Kogo dzisiaj wspomina Kościół? Na pierwszy rzut oka postać zwyczajną, która niczym specjalnym nie wyróżnia się z tłumu innych.
"Ja, Rozalia, córka Sinibalda, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa"
Szczęśliwa lub podróżniczka, a może po prostu szczęśliwa podróżniczka. Tyle po łacinie można spróbować wywnioskować z imienia dzisiejszej patronki i coś jest na rzeczy.
Myśląc o schyłku XVIII i początku wieku XIX we Francji, myślimy o Rewolucji Francuskiej. Z historycznego punktu widzenia traktujemy ją jako okres głębokich i gwałtownych zmian polityczno-społecznych, które pociągnęły za sobą krwawe żniwo.
Czy jeśli twój przeciwnik polityczny i światopoglądowy wyraża się o tobie z uznaniem, to można traktować to za dobra monetę? A może to tylko zakamuflowana ironia? Zresztą osądźcie państwo sami - „Nie można być bardziej doskonałym człowiekiem niż Ludwik IX”.
O ostatnich wydarzeniach dotyczących wolności mediów rozmawiamy z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.
Marcin Romanowski - wiceminister sprawiedliwości komentuje sprawy dotyczące wolności mediów.
DODANE 03.08.2020 12:08 załącznik
Obiekt powstał w ramach budżetu obywatelskiego i kosztował blisko 450 tysięcy złotych. Wniosek złożył jeden z mieszkańców Kamil Fijałkowski: »
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07