Gdyby pojawił się wśród nas dzisiaj, byłby uznany za obcego. Pewnie zwrócilibyśmy uwagę i na rysy jego twarzy i na karnację. No i ten wpis w dokumentach : Syryjczyk.
Dzisiejszy patron miał wielki posłuch pośród swoich parafian. Skąd to wiemy? Bo do dzisiaj przetrwały przekazy o tym, że przychodził po swoich wiernych do karczmy, żeby poszli z nim na nabożeństwo do kościoła.
Czasem mówi się o kimś, że ma dwie lewe ręce do roboty. Albo że swoich rąk nie ubrudził pracą. Jednak żadną miarą nie można czegoś takiego powiedzieć o dzisiejszej patronce.
Dzisiaj nie ma co owijać w bawełnę - patron jest tylko jeden. I to doskonale wszystkim znany. Prawda?
Sporo się ostatnio czasu w mediach poświęca księżom, którzy wpłynęli na życie innych. Szkoda tylko, że ten wpływ ogranicza się do pozostawiania traumy. Że niszczy zamiast budować
Dzisiejsza patronka jest stąd. Nawet się swojsko nazywa : Basia, Barbórka. Jest piękna, bo dziewczyny i kobiety stąd takie właśnie są. Ale jest też, jak i one, zaradna i silna.
Dzisiejszy odcinek można by zacząć tak : "Czcigodni bracia i siostry zebrani teraz przy radioodbiornikach…"
Jego osobista postawa przyciągała do Zielonej Doliny naśladowców, co zakończyło się ostatecznie powstaniem tam wspólnoty kanonickiej, która przyjęła regułę św. Augustyna i poddała się zwierzchnictwu opactwa św. Wiktoryna pod Paryżem.
Co o nim wiemy? Dzisiejszy patron w liturgii bizantyjskiej nazywany jest Protokleros, to znaczy "pierwszy powołany". Bierze się to wprost z Ewangelii św. Jana i Marka, gdzie czytamy, że św. Andrzej Apostoł pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum.
Szkoda, że państwo nie możecie jej zobaczyć. Młoda, afrykańska dziewczyna. Kolor jej skóry kontrastuje z bielą zakonnego habitu. Bez lęku patrzy w obiektyw leciutko się uśmiechając. W ogóle cała postawa jej ciała i mimika wyrażają spokój i wewnętrzną radość.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07