107,6 FM

Senat przyjął uchwałę w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu oraz pacyfikacji Michniowa

Senat przyjął w czwartek uchwałę w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu oraz pacyfikacji Michniowa. Senat RP składa hołd wszystkim zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów i przez okupantów niemieckich, jak również ich rodzinom, do dziś z poświęceniem pielęgnującym pamięć o nich - podkreślono w uchwale.

Za uchwałą głosowało 91 senatorów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej sprawozdawca senackiej komisji ustawodawczej senator Marcin Bosacki (KO) poinformował, że komisja odrzuciła w czwartek rano poprawki zgłoszone przez senatorów PiS. "Bardzo proszę w związku z tym o przyjęcie przedstawionego tekstu uchwały. Apelując jednocześnie o jak największą zgodność zwłaszcza, że ten tekst jest bardzo podobny do tekstu ustalonego przedwczoraj przez Sejm" - podkreślił Bosacki.

W imieniu grupy senatorów PiS głos zabrał Marek Komorowski. Senator apelował i wnosił o przyjęcie poprawki, która - jak mówił - sprowadzała się do przyjęcia w Senacie uchwały w wersji przyjętej przez Sejm. "Uważam, i grupa senatorów uważa, że w kwestii pacyfikacji Michniowa stać nas - jako Senat - na podjęcie dwóch odrębnych uchwał. Odrębną uchwałę odnośnie Wołynia i odrębną uchwałę odnośnie pacyfikacji czy to Michniowa, czy w ogóle pacyfikacji polskich wsi" - powiedział Komorowski.

Senat odrzucił jednak w głosowaniu poprawki proponowane przez senatorów PiS.

"80 lat temu, 11 lipca 1943 roku, w serii zorganizowanych napadów Ukraińskiej Powstańczej Armii, zostało zniszczonych na Wołyniu około stu miejscowości zamieszkałych przez Polaków. Był to najtragiczniejszy moment i apogeum ludobójczych akcji UPA, których ofiarą padło, zgodnie z badaniami historyków, co najmniej 100 tysięcy Polaków" - podkreślono w uchwale.

Zwrócono uwagę, że "ofiarami ludobójstwa byli nie tylko Polacy, lecz także Żydzi, Czesi, Ormianie, Romowie, Rosjanie, również sprawiedliwi Ukraińcy starający się ratować Polaków". "W tym samym czasie w Generalnym Gubernatorstwie i na Kresach II Rzeczypospolitej nastąpiło apogeum pacyfikacji przez Niemców polskich wsi. Polaków rozstrzeliwano, palono żywcem, usuwano z gospodarstw rolnych, rabowano ich dobytek, wywożono ich do obozów zagłady. Na gospodarzy nakładano i bezwzględnie od nich egzekwowano kontyngenty produktów rolnych, które byli zobowiązani dostarczyć na rzecz niemieckiego okupanta" - czytamy w uchwale.

Zaznaczono w niej, że symbolem tej masowej pacyfikacji jest wieś Michniów w gminie Suchedniów, którą dwukrotnie spalono i wymordowano prawie wszystkich jej mieszkańców. "W rocznicę tych wydarzeń obchodzimy w całym kraju Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej" - dodano.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów i przez okupantów niemieckich, jak również ich rodzinom, do dziś z poświęceniem pielęgnującym pamięć o nich. Wyraża też głębokie przekonanie, że wiedza o ludobójstwie, jakiego doświadczyli polscy mieszkańcy ziem wschodnich II Rzeczypospolitej, powinna pozostać przedmiotem działań edukacyjnych, naukowych i kulturalnych instytucji państwa polskiego" - podkreślono w uchwale.

Jak zaznaczono, "Polska nie zapomina o swoich ofiarach". "Na ogromny szacunek zasługują ci sprawiedliwi Ukraińcy, którzy w dniach pożogi z narażeniem życia ratowali polskich sąsiadów. Postawa tych ludzi, niosących bezinteresowną pomoc prześladowanym, zasługuje na najwyższe uznanie. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje im cześć" - napisano w uchwale.

Zwrócono też uwagę, że do dziś szczątki ofiar wielu mordów spoczywają w bezimiennych mogiłach i nie zostały godnie upamiętnione. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - czytamy.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina także, by nie budować pamięci i przyszłości na nacjonalizmach. W relacjach polsko-ukraińskich nie może być gloryfikowania postaw nacjonalistycznych. Od ponad 500 dni Ukraina jest ofiarą zbrodniczej agresji ze strony putinowskiej Rosji. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje szacunek wszystkim Ukraińcom broniącym z poświęceniem swojej niepodległości oraz demokratycznych, europejskich wartości" - zaznaczono.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że nawet najbardziej bolesne sprawy z przeszłości nie mogą przekreślić polsko-ukraińskiej wspólnoty interesów i wartości. Senat Rzeczypospolitej Polskiej popiera dążenie Ukrainy do pełnego członkostwa zarówno w Sojuszu Północnoatlantyckim, jak i w Unii Europejskiej" - czytamy w uchwale.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy