107,6 FM

30 lat Międzynarodowego Centrum Kultury

W ostatni weekend maja krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury będzie obchodziło swoje 30 urodziny. Zaplanowano z tej okazji rozmaite atrakcje.

Z tej okazji będzie można w sobotę 29 maja i niedzielę 30 maja zwiedzać za złotówkę wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” oraz zaopatrzyć się w książki wydawane przez MCK.  29 maja o godz. 19 za pośrednictwem internetu będzie można zaś obejrzeć i wysłuchać koncertu jubileuszowego w wykonaniu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Twórcą działającego od 1991 r. MCK, będącego instytucją rządową, był prof. Jacek Purchla, wykładowca krakowskich uniwersytetów: Ekonomicznego i Jagiellońskiego, historyk sztuki i ekonomista, wybitny znawca dziedzictwa kulturowego. Kierował instytucją do końca 2016 r. Po nim dyrekturę objęła Agata Wąsowska-Pawlik. Pod kierunkiem prof. Purchli ośrodek ów, działający w krakowskiej kamienicy "Pod Kruki" przy Rynku Głównym 25, osiągnął imponujące rezultaty. Zorganizowano tam wiele wystaw i konferencji na temat dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Krakowa i Polski. Zaowocowało to wieloma publikacjami. MCK jest także ośrodkiem badań i studiów. Prowadzi Akademię Dziedzictwa oraz organizuje program stypendialny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Thesaurus Poloniae", w którego ramach na badania dotyczące dziedzictwa kulturowego Polski i Europy Środkowej przyjeżdżają profesorowie i studenci z kilkudziesięciu krajów świata.

- Centrum zainaugurowało działalność 29 maja 1991 roku, podczas pamiętnej konferencji KBWE poświęconej dziedzictwu kulturowemu - pierwszego takiego spotkania Wschodu i Zachodu po zniesieniu żelaznej kurtyny - jako owoc bezprecedensowej współpracy rządu i samorządu. Było pierwszą w Polsce narodową instytucją kultury nowej generacji, eksperymentem w otwieraniu się kraju na świat poprzez kulturę. Łącząc kompleksowość podejścia do kwestii dziedzictwa z potrzebą dialogu ponad granicami, MCK nadal pozostaje przedsięwzięciem nowatorskim i jedynym na taką skalę, nie tylko w Polsce - przypomina Dorota Korohoda, rzecznik prasowy MCK.

Szerokim echem odbijały się wystawy w MCK, połączone z konferencjami naukowymi m.in. „Mit Galicji”.

*

Program jubileuszowego weekendu w MCK

Sobota, 29 maja

  • Godz. 19 - koncert online Muzyczny most. Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego na urodziny MCK, łączący Kraków z Ośrodkiem „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Występ transmitowany będzie na  platformie internetowej Play Kraków oraz profilu MCK na Facebooku.

Sobota, niedziela 29-30 maja

  • wstęp do Galerii MCK w cenie 1 zł.
  • godz. 12, 14, 16, 18 - oprowadzania z przewodnikiem po wystawie Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy (limit osób 10)

Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy pobrać wejściówkę, a następnie zakupić bilet wstępu do Galerii.

Sobota:

  • 12.00  https://app.evenea.pl/event/2905-1200/
  • 14.00 https://app.evenea.pl/event/2905-1400/
  • 16.00 https://app.evenea.pl/event/2905-1600/
  • 18.00 https://app.evenea.pl/event/2905-1800/

Niedziela:

  • 12.00 https://app.evenea.pl/event/3005-1200/
  • 14.00 https://app.evenea.pl/event/3005-1400/
  • 16.00 https://app.evenea.pl/event/3005-1600/
  • 18.00 https://app.evenea.pl/event/3005-1800/
  • godz. 12-16 - warsztaty plastyczne dla najmłodszych w animacji ciągłej, w zabytkowych piwnicach Centrum, z zachowaniem epidemicznych obostrzeń
  • księgarnia w sali „Pod Kruki” - promocyjne ceny książek Wydawnictwa MCK oraz plakatów z wystawy Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza.

Dla odwiedzających gości przygotowano upominek - niespodziankę

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy