Krakowski metropolita senior zachęcał do tego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Kard. Stanisław Dziwisz odprawił w łagiewnickiej bazylice Mszę św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Była ona transmitowana przez TV i Radio Miłosierdzie.
Jak wskazywał w homilii, pandemia pokazała, że pomimo pozorów samowystarczalności świat jest kruchy i "musi rozpaczliwie bronić się przed atakującą go niewidzialną i podstępną zarazą, powodującą jednak groźne skutki: chorobę, cierpienie i śmierć ogromnej rzeszy ludzi".
Kaznodzieja zastanawiał się, w jaki sposób polskie społeczeństwo zareagowało na zagrożenie i podkreślał mobilizację do "trudu i walki, poświęcenia i czujności". Mówił o odpowiedzialnych za życie społeczne i ponoszących odpowiedzialność za podejmowanie niełatwych decyzji oraz współpracujących z nimi służb.
- Mamy na myśli lekarzy, pielęgniarki, całą służbę zdrowia oraz wolontariuszy, stojących na pierwszej linii walki z zarazą, ratujących ludzkie życie. Mamy na myśli wszystkich, dzięki którym nasze codzienne życie w tych dniach może przebiegać bez nadzwyczajnych trudności - precyzował. Jak ocenił, pandemia zrodziła w ludziach wiele dobra, solidarności i poświęcenia.
Kard. Dziwisz zauważył ponadto, że niemożność bezpośredniego uczestnictwa w Eucharystii zaowocowała twórczością oraz inicjatywą wielu transmisji modlitwy i liturgii, dzięki czemu wierni mogą przeżywać spotkanie z Bogiem i jeszcze bardziej pogłębić swoje życie duchowe, zwłaszcza wspólną modlitwę w rodzinie. - Jest za co dziękować Bogu - dodał.
- Niech do głosu dochodzi nasza wyobraźnia miłosierdzia, o którą apelował św. Jan Paweł II. Niech odpowiedzią na zagrożenie będzie solidarna postawa, a także dalsza pomoc niesiona osobom starszym, samotnym i słabym - prosił najbliższy współpracownik polskiego papieża.
- Powtarzajmy często i każdego dnia najprostszą modlitwę skierowaną do miłosiernego Jezusa: "Jezu, ufam Tobie!". Powracajmy do aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, dokonanego przez Papieża Miłosierdzia - Jana Pawła II - wskazywał.
Na zakończenie kard. Dziwisz odmówił "Akt zawierzenia świata w obliczu pandemii", zainspirowany modlitwą św. Jana Pawła II, który podczas swojej ostatniej pielgrzymki do ojczyzny w 2002 roku zawierzył w krakowskich Łagiewnikach ludzkość Bożemu Miłosierdziu.