Tegoroczne krakowskie Dni Jana Pawła II zorganizowano pod hasłem: "Niepodległość". Dzisiaj w auli Collegium Novum UJ odbyła się sesja naukowa.
Arcybiskup Marek Jędraszewski nawiązał do wydarzenia sprzed 15 lat, gdy 11 listopada 2003 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyjmował w Watykanie delegacje "Solidarności".
- Papież zwrócił uwagę na trzy rodzaje wolności: narodowej, zewnętrznej i wewnętrznej - wolności ducha. "Wiem jak bardzo drogi był ten dzień wszystkim, którzy w okresie komunizmu starali się przeciwstawiać programowemu zabijaniu wolności człowieka, poniżaniu jego godności i odmawianiu mu podstawowych praw" - powiedział wówczas Jan Paweł II - przypomniał metropolita krakowski.
Arcybiskup przypomniał także, iż papież wspomniał wówczas, że "Solidarność" była jednym z owoców jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.
"Dziękuję Bogu za rok 1979, w którym poczucie jedności w dobru i wspólne pragnienie pomyślności ciemiężonego narodu, zwyciężyło nad nienawiścią i chęcią odwetu i stało się zaczynem budowania demokratycznego państwa" - powiedział wówczas Jan Paweł II.
Papież przypomniał wtedy również swoje słowa z 1989 r.: "Polecam idący w parze z tym wydarzeniem proces, który zmierza do ukształtowania życia narodowego w sposób zgodny z prawami suwerennego społeczeństwa. Proszę Cię, Pani Jasnogórska, aby na drodze tego procesu wszyscy wykazywali w dalszym ciągu potrzebne męstwo, mądrość i rozwagę, służąc wspólnemu dobru".
- Jestem głęboko przekonany, że te życzenia są ciągle aktualne także dzisiaj i spełniają się w jakiejś mierze przez trzynastą już edycję Dni Jana Pawła II - powiedział metropolita krakowski.
W trakcie sesji, której obradom przysłuchiwał się kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarza papieża, rozważano rozmaite aspekty stosunku Jana Pawła II do wolności i niepodległości.
Wg prof. Tracey Rowland z Uniwersytetu of Notre Dame w Sydney, ich fundamentem w życiu Karola Wojtyły był zgromadzony przez niego w Polsce kapitał kulturowy i duchowy.
- Idea, że wiara jest darem, który jest otrzymywany po to, aby być wiernie przekazywanym z pokolenia na pokolenie, leży w sercu kulturowego kapitału Polski, a więc i polskiej niepodległości w taki sposób, w jaki rozumiał to Karol Wojtyła. Aby wiara mogła być skutecznie przekazywana, potrzebujemy świętych. Aby naród miał silną i niebanalną kulturę - oprócz poetów, filozofów, muzyków i innych artystów - potrzebuje świętych. Jan Paweł II przyczynił się do kanonizacji znacznej liczby świętych, ponieważ rozumiał ich znaczenie dla pamięci kulturowej narodu - przyznała uczona.
Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, niegdyś również sekretarz papieża, mówił z kolei o dialogach Jana Pawła II.
- To uzupełnienie poruszanej tu tematyki wolności, z którą sfera dialogu jest ściśle związana. Jedną z cech pontyfikatu Jana Pawła II, była jego dialogiczność, prowadzenie ciągłej rozmowy ze współczesnym światem - powiedział metropolita lwowski.