Przełom czerwca i lipca na Jasnej Górze to zdecydowanie czas pielgrzymek z... Górnego Śląska. Tak twierdzą ojcowie paulini. Wiele śląskich grup już idzie!
To grupy najczęściej niewielkie, większość z nich liczy po kilkadziesiąt osób. Jest ich jednak wiele.
W sobotę 24 czerwca w stronę Częstochowy wyruszyły m.in. grupy z Knurowa, z Siemianowic-Michałkowic, czy połączona pielgrzymka parafii z Rudy Śląskiej - św. Józefa w Rudzie i św. Michała Archanioła w Orzegowie.
Ślązacy wśród Orlich Gniazd
Wiele śląskich parafialnych pielgrzymek idzie do Częstochowy Szlakiem Orlich Gniazd - w celu uniknięcia przemarszu przez centrum śląskiej aglomeracji. Tę drogę wybrali, wyruszający w sobotę 24 czerwca, m.in. pielgrzymi z Tychów, z Paniówek (miejscowość w gminie Gierałtowice), czy parafii Radoszowy (na granicy Rydułtów i Rybnika).
Są też parafie, które swoje pielgrzymki zaczną w najbliższych dniach - np. mieszkańcy Skrzyszowa ruszają w poniedziałek 26 czerwca Jurą Krakowsko-Częstochowską.
Później pójdzie Rybnik
Około 60 pielgrzymów z Rudy i Orzegowa już wyruszyło w sobotę rano. Zamierzają maszerować na Jasną Górę przez dwa dni. Jeden dzień poświęcą na pobyt w Częstochowie, gdzie dołączą do nich parafianie, którzy przyjadą pięcioma autobusami. Kolejne dwa dni pielgrzymi będą wracać piechotą. - Z perspektywy jakości rozmów, te powroty są najciekawsze... Ludzie już coś przeżyli, a ich pytania i rozmowy sięgają o wiele głębiej, niż na początku - mówi ks. Ryszard Nowak, proboszcz z Orzegowa, jeden z księży idących w tej grupie.
Kto nie załapał się na wyjście 24 czerwca, będzie miał jeszcze okazję dołączyć do którejś z kolejnych pielgrzymek - w tym do największej w archidiecezji katowickiej Pielgrzymki Rybnickiej, która gromadzi nawet do 4 tysięcy osób. W tym roku odbędzie się od 2 do 6 sierpnia. Więcej informacji na pielgrzymka.rybnik.pl.