Uniwersytet jest najwyższym autorytetem sunnitów.
W poniedziałek 23 maja w Watykanie papież Franciszek przyjmie na audiencji wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmeda al-Tayyeba. Informację tę potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi.
W lutym prał. Miguel Àngel Ayuso Guixot, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Egipcie, abp. Bruno Musarò, odwiedził al-Azhar. Przekazał wówczas wielkiemu imamowi list od przewodniczącego Rady, kard. Jeana-Louisa Taurana, w którym purpurat wyraził gotowość do przyjęcia al-Tayyeba i towarzyszenia mu podczas audiencji u papieża.
Na początku 2011 r. ta wyższa uczelnia islamska zerwała istniejące od 1998 r. regularne kontakty ze Stolicą Apostolską po tym, jak po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz niedostateczną ochronę chrześcijańskich miejsc kultu.
Watykan wielokrotnie okazywał gotowość wznowienia rozmów. Ostatnio co pewien czas dochodziło do spotkań z przedstawicielami Al-Azharu, ale nie było to jeszcze formalne wznowienie regularnych kontaktów.
W czerwcu br. al-Tayyeb oświadczył, że zawieszony w 2011 r. dialog między Watykanem i uniwersytetem Al-Azhar został „reaktywowany” przez stronę islamską. Było to możliwe dzięki okazywaniu przez papieża Franciszka wielkiego szacunku wobec innych religii, powiedział imam w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. - Gdyby teraz Watykan uczynił jeden krok, my uczynimy dziesięć w jego kierunku - zapowiedział al-Tayyeb.
Od wielu miesięcy Al-Azhar opowiada się przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) i wszystkim, którzy usprawiedliwiają przemoc słowami Koranu. Szejk al-Tayyeb potępił dokonane przez IS egzekucje na pilocie, którego spalono żywcem i na 13 koptach ściętych w Libii.
W listopadzie zastępca al-Tayyeba, Abbas Shoman oświadczył, że konieczna jest walka ideologiczna z IS. Powinna ona obejmować kształcenie umiarkowanych imamów, którzy powstrzymają skrajne interpretacje Koranu. Zasugerował, by otworzyć we Francji ośrodek edukacyjny dla imamów, który przeciwstawiałby się literalnej i salafickiej wizji islamu, typowej dla dżihadystów. Dodał jednocześnie, że wykładowcy tego ośrodka musieliby być chronieni przed ekstremistami.
Uniwersytet Al-Azhar w Kairze jest najwyższym autorytetem dla wyznawców sunnickiej wersji islamu.