107,6 FM

W Kompanii bez porozumienia

Związkowcy wciąż nie dogadali się z zarządem Kompanii Węglowej na temat biznesplanu i cięć płac górników.

Kolejna tura rozmów toczyła się 14 marca w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach. Zarząd spółki przekazał tam związkowcom biznesplan Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której do połowy roku ma być przeniesionych 11 kopalń Kompanii.

Biznesplan zakłada, że Polska Grupa Górnicza dojdzie do rentowności do końca przyszłego roku. To warunek, od którego spełnienia inwestorzy uzależniają włożenie w nową firmę 2,2 mld złotych.

Związkowcy z kolei żądają dotrzymania zeszłorocznego zobowiązania, że średnie górnicze pensje, czyli liczone ze wszystkimi dodatkami (tzw. czternastą pensją, premią barbórkową, deputatem i rekompensatą węglową), nie ulegną zmianie przez rok po przeniesieniu kopalń do PGG. Problem w tym, że ceny węgla kamiennego od zeszłego roku jeszcze się obniżyły, i stąd propozycje zarządu, żeby powiązać wynagrodzenia z wynikami firmy. Zarząd chce, żeby bez zmian pozostały tylko miesięczne pensje, ale w sprawie dodatków chce ze związkowcami dyskutować. Podkreśla, że tu chodzi o ratowanie firmy.

– Rozpoczęliśmy negocjacje ze stroną społeczną dotyczące biznesplanu PGG. Ponieważ materia jest wrażliwa, to i same negocjacje są bardzo wrażliwe. Myślę, że one dzisiaj przebiegły dość pozytywnie, ale są dosyć twarde, bo strona społeczna w części kosztowej chce widzieć wszystkie te elementy, które dotyczą wynagrodzeń – powiedział po wyjściu z sali posiedzeń Tomasz Rogala, p.o. prezesa Kompanii Węglowej. Ocenił, że negocjacje są już „bliżej niż dalej” porozumienia.

Związkowcy komentują, że muszą mieć teraz czas na przeanalizowanie przekazanego im biznesplanu i wypracowanie stanowiska. Z kolei zarząd ma zastanowić się nad propozycjami dotyczącymi utrzymania średnich wynagrodzeń na ubiegłorocznym poziomie.

– Było omawianych wiele wariantów dotyczących średnich wynagrodzeń. Myślę, że się dogadamy – ocenił Przemysław Skupin ze związku Sierpień 80, zastrzegając, że związkowcy nie rezygnują ze swojego najważniejszego postulatu, dotyczącego utrzymania wielkości wynagrodzeń.

Rozmowy mają być kontynuowane w poniedziałek 21 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy