Ikona Matki Bożej i krzyż, które podarował młodzieży nieżyjący już papież Jan Paweł II, były 16 stycznia podejmowane w mieście.
Te symbole Światowych Dni Młodzieży zostały odebrane przez mysłowicką młodzież przy pomniku Augusta kardynała Hlonda od młodzieży z Tychów. Od pomnika, symbole niesione przez młodych mysłowiczan z poszczególnych parafii, wyruszyły w procesji na Bończyk, do parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Procesja, w której uczestniczyli nie tylko młodzi parafianie z dekanatu mysłowickiego, ale też sporo ludzi starszych, zatrzymała się na krótkiej modlitwie obok aresztu śledczego, gdzie symbole ŚDM powitała służba więzienna i przedstawiciel osadzonych. Ten ostatni prosił uczestników o modlitwę za aresztantów, by po wyjściu z tego miejsca zawrócili na właściwą drogę życia.
Następnymi punktami, gdzie zatrzymała się procesja, był kościół pw. Najświetszego Serca Pana Jezusa w centrum miasta, Szpital Miejski nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 1. Wreszcie symbole ŚDM dotarły do miejsca przeznaczenia – do kościoła pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w na Bończyku. Tam odbyło się wieczorno-nocne czuwanie, wspólne kolędowanie przy żłobku, modlitwy a na zakończenie uroczysta Msza św. o północy.
Krzyż, który wędrował po archidiecezji katowickiej, został przekazany młodzieży w 1984 r. przez papieża Jana Pawła II. A wraz z nim takie słowa: „Ponieście go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Krzyż został nazwany „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży" albo też krócej - „Krzyżem Młodych" i przyciąga do siebie ludzi z całego świata. Od 2003 roku razem z Krzyżem Młodych wędruje również Opiekunka Ludu Rzymskiego - ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.
Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych, w miejscach, w których na co dzień go nie spotykamy. To jest krzyż, który był na każdym z kontynentów i każdy może do niego podejść. Polakom został przekazany w zeszłym roku przez młodych Brazylijczyków.
Była to niepowtarzalna okazja, aby symbole Światowych Dni Młodzieży zobaczyć z bliska, podejść do nich, dotknąć ich. To też okazja, aby w naszej świadomości już zaistniał fakt, iż w 2016 r. to wielkie wydarzenie odbędzie się w Krakowie i każdy młody może wziąć w nim udział.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się po raz drugi w Polsce. Mysłowice włączają się w przygotowanie tego wielkiego wydarzenia.