- Wolontariusze pomogą nam dotrzeć do osób, które posiadają wiedzę [o ofiarach niemieckich represji], przechowują pamiątki z tego czasu i przekażą posiadane informacje - mówił na antenie Radia eM dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
- To kolejny etap projektu dokumentacyjnego, który w Instytucie Pamięci Narodowej realizujemy od 2006 roku; jego celem jest spisanie, najdosłowniej, z imienia i z nazwiska wszystkich ofiar śmiertelnych pod okupacją niemiecką 1939-1945, ale także ofiar innych represji, które co prawda przeżyły okupację, ale były więzione w obozach koncentracyjnych, były przymuszane do opuszczania swoich domów, do robót przymusowych (...). To akcja wpisująca się w misję IPN, by te straty oszacować a nawet coś więcej - po prostu policzyć. Na dzisiaj takich imion i nazwisk, osób, o których wiemy jest 5,5 miliona - poinformował dr Andrzej Sznajder, zachęcając do włączenia się w projekt.
Pod hasłem „Tobie Polsko” trwa również inicjatywa oznaczania grobów powstańców śląskich. W najbliższym czasie, 21 listopada, odbędzie się zorganizowana Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach uroczystość odsłonięcia i poświęcenia nowo wyremontowanego ze środków IPN grobu Teodora Zaczyka oraz jego oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko”. - To policjant, sportowiec, olimpijczyk, niezwykła postać, którą na sztandary mogłaby wziąć i bierze śląska Policja - komentował w Radiu eM dr Andrzej Sznajder. Projekt trwający od 2019 roku polega na odnajdywaniu grobów powstańców śląskich. Wówczas w bazie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znajdowało się zaledwie „sto kilkadziesiąt” takich grobów, podczas gdy liczba ogólna uczestników powstań jest liczona w dziesiątkach tysięcy. Katowicki IPN uznał, że należy odwołać się do krewnych i rodzin powstańców, którzy znają miejsce pochówku takich osób. Dzięki temu historycy pozyskali informacje o kolejnych 380 takich grobach. W ślad za tymi informacjami organizowane są uroczystości odznaczania tych grobów plakietą „Tobie Polsko”.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.