Szybki internet na wsi to już nie marzenie, ale rzeczywistość. Rozwój infrastruktury umożliwiającej dostęp do sieci trwa od lat, a to daje coraz większe pole manewru klientom z małych miejscowości. Dzięki temu w tysiącach miejsc w całej Polsce mogą oni korzystać także z nowoczesnego internetu światłowodowego. Dlaczego warto postawić akurat na tę technologię?
Infrastruktura telekomunikacyjna w pierwszej kolejności pojawia się w dużych ośrodkach, przez co mieszkańcy wsi nie zawsze mają tyle możliwości wyboru, co osoby z największych miast. Na szczęście ten negatywny dla klientów z miasteczek i wsi trend zmienia się na ich korzyść. Dzięki temu już dziś internet światłowodowy można podłączyć w tysiącach domów w całej Polsce. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na stronę z mapą zasięgu sieci Play.
Na przykładzie tej mapy widać, że obecnie z ofert internetu światłowodowego mogą skorzystać mieszkańcy wszystkich województw. Udostępniany przez Play schemat ujawnia jednak coś jeszcze. Wiele lokalizacji to nadal białe plamy, a to oznacza, że w tych miejscach nie można zainstalować takiego przyłącza.
Przy podejmowaniu decyzji nie warto jednak sugerować się tylko tą mapą. Na stronie Play z ofertami internetu światłowodowego najlepiej wpisać dokładny adres i samemu dowiedzieć się, czy w tej lokalizacji istnieje taka infrastruktura.
Jeśli okazało się, że w miejscu zamieszkania można wybrać jedną z kilku technologii dostępu do sieci, to wybór internetu do domu na wsi jest jasny. Najlepszym obecnie rozwiązaniem będzie światłowód. Jego montaż pozwala korzystać z sieci z prędkością niedostępną dla innych rodzajów przyłączy. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą cieszyć się transferem danych nawet na poziomie 5 Gb/s.
Błyskawiczne pobieranie plików, gaming online na najwyższych ustawieniach graficznych i streaming wideo w doskonałej jakości to jednak tylko część zalet internetu światłowodowego. Kolejnym argumentem za jego wyborem jest odporność na zakłócenia. W działaniu sieci nie przeszkadza zła pogoda, czyli mocne wiatry, burze i zamiecie śnieżne.
Co więcej, na wkopaną w grunt instalację siłą rzeczy wpływu nie mają naziemne przeszkody naturalne. Dzięki temu ze stabilnego i szybkiego internetu mogą korzystać także mieszkańcy wsi np. w górach.
Przed podpisaniem umowy z operatorem warto zastanowić się nie tylko nad tym, jaki internet na wsi będzie dobry do gier i filmów, ale też, co dodatkowo można zyskać. Klienci często decydują się m.in. na połączenie usług dostępu do sieci oraz telewizji internetowej. Z możliwości oglądania kilkudziesięciu kanałów korzysta wielu abonentów Play. Oprócz niej operator proponuje również okresowe rabaty na popularne portale z filmami i serialami.
Następna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to długość umowy. Najczęściej obowiązują one przez rok lub dwa. Klienci, którzy nie są jeszcze pewni, czy dana oferta sprawdzi się w ich przypadku, mogą poszukać krótkoterminowych propozycji. Dzięki temu po zaledwie kilku miesiącach będą mogli zdecydować, czy lepiej przedłużyć umowę, czy też podpisać ją na innych warunkach.
Jaki internet założyć na wsi, jeśli w okolicy nie ma infrastruktury światłowodowej? Mieszkańcy małych miejscowości mają na szczęście kilka alternatyw. Co jednak ważne, niektóre z nich przydają się tylko do podstawowych zastosowań. Jednym z przykładów jest łącze radiowe. Jego powolne działanie (raptem kilkadziesiąt Mb/s) wystarczy do przeglądania sieci i oglądania filmów w przeciętnej rozdzielczości. Wyższe prędkości osiąga internet satelitarny. Wybór tej technologii wiąże się jednak z miesięcznym limitem transferu danych.
Osoby, które zastanawiają się, na jaki internet na wsi bez kabla postawić, zamiast satelitarnej mogą wybrać technologię LTE. Obie łączy szeroka dostępność wynikająca z transmisji sygnału poprzez nadajniki, co eliminuje potrzebę budowania podziemnej infrastruktury. Prędkości dostępne w ramach tego rozwiązania dochodzą do kilkuset Mb/s. Dzięki temu przyłącze można wykorzystać do większości czynności. Dlaczego nie do wszystkich? Wielogodzinny streaming filmów i gier oraz pobieranie plików ważących dziesiątki gigabajtów szybko doprowadzi do wyczerpania miesięcznego limitu transferu.
Choć paczki danych dostępne w ramach dostępu do LTE są bardzo duże, nie każdej osobie mogą wystarczyć. Klienci, którzy chcieliby mieć na wsi internet bez limitu, mają do wyboru jeszcze elastyczne pakiety np. od Play. Pozwalają one precyzyjnie kontrolować koszty, ponieważ klient płaci za każdy rozpoczęty wariant gigabajtów. Dodatkową zaletą tej oferty jest możliwość zmiany limitu w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym.
Artykuł sponsorowany (whp)