Laureatem tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został „Kos” – film o Tadeuszu Kościuszce. Wkrótce, 15 października, przypada 206. rocznica śmierci tego bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych. Wcześniej, 10 października, 229. rocznica bitwy pod Maciejowicami - ostatniej bitwy insurekcji kościuszkowskiej. Po niej Kościuszko dostał się do rosyjskiej niewoli, a Rzeczypospolita padła ofiarą III rozbioru.
O Tadeuszu Kościuszce wszyscy uczyliśmy się w szkole. Co jednak zostało nam z tych lekcji? Aby przypomnieć sobie tę wybitną postać, odwiedzamy zdalnie Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. O Andrzeju Tadeuszu Bonawenturze Kościuszce herbu Roch III i o maciejowickim muzeum mówią Elżbieta Ostanek-Szczepanik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach, w ramach którego działa muzeum, oraz Monika Mańkowska, przewodniczka po muzeum.
Bagaż przeszłości bywa różny… trochę ciężki, trochę lekki. Są w nim i wygrane bitwy, i przegrane wojny, powstania, plebiscyty, szlachecka wolność, ułańska fantazja, katyńskie guziki… Co w nas pozostawiła historia? Jak nas ukształtowała i czego nauczyła? O tym Sylwester Strzałkowski rozmawia z gośćmi audycji „Bagaż przeszłości. Rozmowy historyczne”.