Właśnie mija 45 lat od pamiętnej, niezwykle ważnej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Swoimi osobistymi wspomnieniami, a także oceną tamtych wydarzeń dzieli się z nami o. Stanisław Tasiemski OP, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
- Czuło się, że ten naród się zmienia - mówi. Podkreśla, że nie tylko słowa papieskiej modlitwy do Ducha Św. na Placu Zwycięstwa w Warszawie należały do najważniejszych podczas tej pielgrzymki. Przypomina także "bierzmowanie dziejów" na krakowskich Błoniach czy przemówienie w Gnieźnie, gdzie papież upomniał się o wolność religii w innych krajach komunistycznych Europy.
Pytany o ocenę spotkania głowy Kościoła z I sekretarzem komunistycznej partii, czyli Edwardem Gierkiem, o. Stanisław Tasiemski wyjaśnia, że papież widział w nim przede wszystkim człowieka i że spotykał się także z dyktatorami na świecie, natomiast przed takimi wydarzeniami modlił się za tego, z kim miał się spotkać.
Bagaż przeszłości bywa różny… trochę ciężki, trochę lekki. Są w nim i wygrane bitwy, i przegrane wojny, powstania, plebiscyty, szlachecka wolność, ułańska fantazja, katyńskie guziki… Co w nas pozostawiła historia? Jak nas ukształtowała i czego nauczyła? O tym Sylwester Strzałkowski rozmawia z gośćmi audycji „Bagaż przeszłości. Rozmowy historyczne”.